Home » Во фокусот (page 5)

Во фокусот

#кактус2018: Фестивалите се огледала и забрзани курсеви за растот!

По повод конкурсот за четвртото по ред доделување на националната награда – Кактус 2018, го пренесуваме разговорот со претседателката на жирито за Србија – Јана Савиќ Растовац, креативна директорка на агенцијата Меккен Белград, првично објавено на порталот Marketing Mreza. Како го оценувате маркетинг пазарот во Србија и колку е тоа ... Read More »

Мобилното рекламирање сè уште не го достигна својот целосен потенцијал!

Според истражувањето на WARC, повеќе од половина од огласувачите немаат формална стратегија за огласување на своите брендови на мобилните уреди Мобилни уреди се веќе етаблирани како суштински дел од маркетинг миксот, но новиот извештај на WARC укажува на тоа дека сè уште постои голем простор за раст, со цел оглсувачите ... Read More »

„Јас сум познат и ова е реклама“ – Раперот Ice-T искрено во новата кампања на RXBar

Брендот за протеински чоколатца RXBar лансираше нова адвертајзинг кампања насочена кон потврдување на нивното мото поставено уште од самиот старт: „No B.S.“ Кампањата, создадена од Wieden & Kennedy Portland, се фокусира на кратенката „No B.S.“ со помош на познатиот музичар и актер Ice-T. Имено, неколкуте рекламни спотови ја вклучуваат фразата ... Read More »

Ford произведе 10 милиони Mustang возила

Автомобилската компанија Ford го произведе 10 милионитото Mustang возило, најпродаваниот спортски автомобил во Америка во последните 50 години и најдобро продаван автомобил во светот во последниве три години. Десетмилионитиот Ford Mustang е кабриолет 2019 Wimbledon White GT V8, со 460 КС и 6-брзински рачен менувач. Опремен е со најнова технологија ... Read More »

Snapcahat загуби три милиони корисници за само неколку месеци поради својот редизајн

Snapcahat не се прослави со својот нов редизајн. За само три месеци изгуби околу три милиони дневни корисници, а нивниот план беше да привлечат нови корисници, а потоа и огласувачи. Но, и покрај тоа, приходите продолжуваат да растат. Редизајнот на популарната социјална мрежа Snapchat требаше да привлече нови огласувачи и ... Read More »

На барање на потрошувачите, Битолска млекара го збогати своето портфолио на производи

Ново Битолско екстра кравјо кисело млеко Најголемиот производител на млеко и млечни производи во Македонија – Бимилк го збогатува своето портфолио на кисело-млечни производи со уште еден освежителен вкус за сите љубители на изразито киселкав вкус на киселото млеко. Новиот производ – Битолско екстра кравјо кисело млеко, доаѓа како резултат ... Read More »

Индра Нуи заминува од позицијата CEO на Pepsi после 12 години

Корпоративниот свет ќе остане со една жена помалку на позицијата Генерален извршен директор, а Pepsi останува без лицето кое ја претставуваше компанијата веќе 12 години. Компанијата PepsiCo во понеделникот соопшти дека Индра Нуи ќе ја напушти позицијата Генерален извршен директор на 3 октомври, ставајќи крај на својата 24-годишна кариера во ... Read More »

Google „удри“ по Microsoft и Apple во новата реклама за Chromebook

„Тролањето“ како да стана норма во односите помеѓу технолошките гиганти. Откако пред скоро време Samsung лансираше цела кампања која брутално се исмева со Apple, сега и новата реклама на Google за Chromebook „удри“ по конкуренцијата. Во општата јавност постои мислење дека опреативниот систем Chrome OS кој го користи Chromebook е ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365