Home » Tag Archives: деца (page 2)

Tag Archives: деца

„Дали штркот навистина ги носи децата?“ – кампања која покажува каква моќ добиваат децата преку гласовното пребарување на интернет

    Деновите кога на децата им се кажува нешто „за нивно добро“ и тврдењето дека се работи за „факт“ се’ повеќе изгледа дека станува дел од минатото преку лесниот пристап до инфорамции на интернет, што на децата им овозможува да „проверуваат факти“ во врска со скоро се’, вклучувајќи и ... Read More »

Beko во борба против дебелината кај децата во Македонија

Навиките во исхраната се стекнуваат уште од најмала возраст и директно влијаат на психо-физичкото здравје и развој на поединецот. Дури 31 проценти од машките деца и 29 проценти од девојчињата во Македонија имаат телесна тежина поголема од предвидената за нивната возраст. Од нив, 16 отсто од машките и 13 отсто ... Read More »

Стартуваше Деца.мк – нов портал за најмилите!

Од денес почнува со работа специјализираниот интернет-портал за родители и деца – “Деца.мк“ (www.deca.mk). Позади овој проект стои веќе докажаниот тим на Факултети.мк (www.fakulteti.mk), кои својот нов “производ“ го лансираат токму на 7-годишнината од постоењето на Факултети.мк – порталот кој направи револуција кога станува збор за обработка на општествени, едукативни и ... Read More »

Фејсбук воведе Messenger Kids за деца корисници

Се проценува дека на Messenger постојат 20 милиони корисници на возраст под 13 години Facebook ја претстави својата прва прилагодена апликација дизајнирана исклучиво за оние кои сеуште не влегле во тинејџерските години, со тоа индиректни признавајќи дека не успееја да ги спречат лицата помлади од 13 годишна возраст да отвараат ... Read More »

44% од милениумците гледаат на своите домашни миленици како на деца

Милениумците го одолговлекуваат бракот и започнуваат семејства подоцна во својот живот, но постои едно нешто за кое не чекаат: нивното прво домашно милениче. За многумина на возраст од 20 до 36 година, крзнените животинчиња се многу повеќе од слатки придружници – тие се ‘деца за почетници’. Едно скорешно истражување од ... Read More »

Зошто Barbie сака да ни прикажува татковци кои си играат со своите ќеркички

Откако новиот изглед на Barbie беше прикажан во 2016, брендот започна нови планови за поамбициозен маркетинг проект: да им овозможи на потрошувачите да ја засакаат Barbie за нешта кои не се однесуваат само на нејзиниот изглед. Тимот на Mattel, компанијата позади брендот, сака да го пренасочи фокусот на потрошувачите на целите ... Read More »

Се`поголем број на повозрасни лица се на Snapchat

Иако Snapchat апликацијата е позната по тоа што ја користат воглавно тинејџери, податоците покажуваат дека трендовите се менуваат.  Snapchat, хит апликацијата за комуникација која ја популаризираа корисниците помлади од 16 години, сепак има своја публика и помеѓу нешто повозрасната популација. Најновите податоци на истражувачката куќа GlobalWebInde покажуваат дека во последно ... Read More »

Децата повеќе преферираат да гледаат видео на таблет отколку на ТВ

Повеќе од 50% од децата во САД, повеќе преферираат да гледаат видео снимки на таблети отколку на телевизија. Истражувањето за навиките на децата го спровела американската агенција Miner & Co меѓу 800 родители, а го пренесува порталот SocialMedia Today. Истражувањето покажува дека со развојот на новите технологии се менуваат и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365