Home » Tag Archives: листа (page 2)

Tag Archives: листа

Погледнете ги трендовите и листата на најголемите огласувачи во САД

Најголемите огласувачи во Соединетите Американски Држави ги стегаат своите буџети, но затоа пак, инвестициите во рекламирањето се зголемуваат на интернет-пазарот. Ова беше клучниот увид од 63 годишен извештај на Leading National Advertisers, кој го објавува магазинот AdAge. Подолу, погледнете ги клучните сознанија од најновиот извештај кој ги истражува трендовите меѓу ... Read More »

Технолошките компании доминираат на топ листата на највредни брендови на светот

WPP и Kantar Millward Brown ги претставија резултатите од нивната најнова BrandZ студија за највредните брендови на светот, која уште еднаш ја покажува апсолутната доминација на технолошките компании во самиот врв. Според наодите од истражувањето, вкупната вредност на првите 100 највредни светски  брендови порасна за 21% и достигна бројка од ... Read More »

Листа на најавтентични брендови

Компанијата Cohn & Wolfe спроведе анкета во која учествувале повеќе од  14 000 испитаници од 14 земји  (Бразил, Франција, Хонг Конг,Индија, Индонезија, Италија, Кина, Германија, САД, Сингапур, Шпанија, Шведска, Обединети Арапски Емирати и Велика Британија). Испитаниците ги наведувале имињата на најавтентичните брендови. Листата на најавтентични брендови ќе биде објавена на ... Read More »

Листа на Топ 100 највредни брендови за 2017 година

Автомобилската индустрија, технологијата, финансиските услуги и FMCG секторот се најсилни индустрии на Топ 100 листата на Interbrand Според истражувањето кое го направи компанијата Interbrand, водечките светски технолошки компании очекувано се покажаа како највредни брендови, но на овогодишната топ 100 листа има и некои интересни пресврти. За потребите на извештајот, Interbrand ... Read More »

Сингапур има најбрз интернет на светот, Македонија е на 59 место

Најбрз интернет на светот има Сингапур, а најбавен во Јемен, a Македонија е на 59 место на листста од 189 земји опфатени во најновото истражување Во Македонија, со просечна брзина од 7,34 mbps треба 2 часа, 19 минути и 28 секунди за да се „симне“ филм во Full HD, додека ... Read More »

LinkedIn направи листа на најпосакувани работодавачи

Технолошкиот сектор и понатаму е апсолутно доминантен кога се во прашање најпосакуваните работодавачи на глобално ниво LinkedIn врз основа на 500 милиони кориснички профили на најпознатата „бизнис мрежа“ на светот, направи листа на најпосакувани работодавачи. Во анализата се користени три главни параметри за оцена на најпосакуваните работодавачи: интересот за огласите ... Read More »

Објавени финалистите на Euro Effie Awards 2015

Европската асоцијација на комуникациски агенции (EACA – European Association of Communications Agencies ) објави дека од рекордниот број на пријави во првиот круг на жирирањето за Euro Effie 2015, златниот стандард за ефикасност во маркетинг комуникациите, избра 38 кампањи финалисти (ЛИНК). Кампањите кои се пласираа во финалето доаѓаат од 23 агенции ... Read More »

Објавена листата на маркетиншки најперспективните спортисти

Магазинот Спортс Про Медиа ја објави Топ 50 листата на маркетиншни најперспективни светски спортисти за во наредниве три години сметано од ова лето. Канадската тенисерка Јуџини Бушар и покрај слабата форма се најде на првото место пред напаѓачот на Барселона, Нејмар и новиот Мастерс шампион во голф, Џордан Спит. Целосната ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365