Home » Tag Archives: Медиуми

Tag Archives: Медиуми

Презентации и студии на случај од најголемите продукциски куќи на NEM 2019

Останува помалку од месец до почетокот на најголемиот регионален настан посветен на телевизиската индустрија во регионот на Централна и Источна Европа, кој ќе се одржи седма година по ред во Дубровник од 10 до 13 јуни. New Europe Market 2019 ќе понуди интересни гости, панел дискусии, предавачи, модератори и секако ... Read More »

Македонските медиумски организации: Очекуваме силни заложби за реформи во медиумите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Македонскиот институт за медиуми (МИМ), по повод Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај потсетуваат на потребата од сериозен ангажман на сите релевантни актери околу ... Read More »

Објавен списокот на печатени медиуми и сумите доделени како владина поддршка

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, на прес-конференција во Владата соопшти дека вкупно 11 печатени медиуми (од 13 кои испратиле барање) ќе добијат субвенции во вкупен износ од 42,6 милиони денари согласно Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018 година. Од ... Read More »

Медиумите имаат обврска да исплатат К-15 на своите вработени

pari

Работодавачите имаат обврска да им исплатат регрес за годишен одмор, познат како К-15, на сите вработени во медиумите, потсетуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. – Оваа обврска на работодавачите произлегува од колективниот договор за приватниот сектор од 2015 година и изнесува минимум 9.610 денари. Регресот за годишен ... Read More »

Стојанов, Црвенковска, Ефтимовски, Тирицовска и Атанасова ќе ја претставуваат Македонија во жирито на BalCannes

Во организација на HURA (Хрватското здружение за пазарно комуницирање) и Weekend Media Festival, седмото издание на BalCannes и оваа година ќе се одржи во Ровињ, Хрватска од 20-ти до 23-ти септември. Регионалното жири кое ќе ги избере најдобрите 25-креативни проекти за изминатата година вклучува и 5 претставници од Македонија: Милан ... Read More »

Google одвои 21 милион евра за медиумите во Европа

Грантовите во рамките на програмата Digital News Innovation Fund се доделени за 98 медиски проекти   Фондот за иновации на Google во дигиталните медиуми по петти пат додели поддршка за иновативни медиумски проекти. Вкупно 21 милион евра се доделени на проекти кои се фокусирани на монетизација и диверзификација на изворите ... Read More »

Nielsen Total Audience: Помладата генерација го предводи растот на популарноста на гледањето ТВ надвор од дома

Иако младите потрошувачи силно се свртуваат кон мобилни платформи, погрешно е да се мисли дека ја одбиваат линеарната телевизија. Тие само наоѓаат нови начини да ја следат Сите знаат и постојано повторуваат дека младите потрошувачи, кои припаѓаат на Z генерација и милениумците, пронаоѓаат нови начини за гледање на видеа преку ... Read More »

Фејсбук ќе им овозможи на медиумите да означуваат „ударни вести“

На почетокот од годинава, Фесјбук објави соопштение во кое се заложи дека на корисниците ќе им овозможи да добиваат вести со повисок квалитет во нивниот News Feed. „Луѓето ни кажуваат дека сакаат да гледаат информативни вести за работи кои се случуваат околу нив во моментот кога тие се случуваат“, нагласија ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365