Home » Tag Archives: Медиуми (page 4)

Tag Archives: Медиуми

Гледајте ги наградните церемонии и сесии од Cannes Lions во живо на Маркетинг365

Маркетинг365 во соработка со најголемиот светски фестивал на креативноста Cannes Lions обезбеди live streaming за Македонија на наградните церемонии на фестивалот на кој ќе бидат прогласени најдобрите креативни проекти од изминатата година и избор на неколку атрактивни сесии. Читателите на Маркетинг365 ќе можат да уживаат и да го доловат духот ... Read More »

Неколку совети како да се справите со колегите кои мислат дека знаат се’ за ПР-от

Колумна на Алисон Стеинберг, директор за комункиации во Empire State Pride Agenda, првично објавена на PRdaily. Што може да биде по корисно од колега кој ви укажува на која приказна да направите pitch, каков подвиг на направите или какво соопштение да објавите? :) Тоа би било одлично доколку вашиот колега ... Read More »

Медиумите на терористите!

Неколку дена после смртоносните напади во Париз во кои беа убиени 129 луѓе, едно списание победнички пишува во предговорот. “И така одмаздата беше извршена меѓу тие, кои се чувствуваа заштитени во пилотската кабина на нивниот авион”, пишуваат авторите под сликите на мртви и окрвавени луѓе, а насловот гласи “Само терор”. Списанието ... Read More »

ТВ индустријата во 2014 година – ТВ Сител со поголеми приходи од реклами од сите други телевизии заедно

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја објави годишната анализа во однос на состојбата со пазарот на аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во 2014 година. Најголем интерес секако предизвикува делот каде се анализираат финансиските резултати на телевизиските станици. Вкупните приходи што сите радиодифузери ги оствариле во 2014 година изнесувале 3.176,74 милиони денари. ... Read More »

Спремете се за третото издание на NEM !

Третото издание на New Europe Market, NEM 2015, највозбудливиот медиумски настан во регионот на кој еднаш годишно се собираат водечките медиумски експерти од регионот и од светот, ќе се одржи од 9 до 11 јуни 2015 година во хотелот Дубровник Палас. Во изминатите две изданија, NEM ги привлече професионалците од ... Read More »

Унгарската влада сака да ги укине медиа бонусите за тамошните маркетинг агенции

Унгарската влада на дневен ред за следната недела предлага собранието да донесе закон со кој ќе им се забрани на адвертајзинг агенциите да склучуваат договори со медиските групации за користење на бонуси при реализација на медиа плановите. Предлог законот се планира да биде во сила од почетокот на 2016 година и ... Read More »

Интервју со Доналд Стил, ПР специјалист: Креативноста во ПР-от – клучна вештина

Денеска на Маркетинг365 во делот Интервјуа ни гостува светски познатиот ПР експерт, г-динот Доналд Стил, специјалист за менаџирање на ПР кризи со долгогодишно работно искуство за некои од најголемите светски брендови. Повеќе за него и за неговата работа во разговорот кој деновиве го водеше Мирослав Мечкароски.  Маркетинг365: Кој е Доналд Стил? Кажете ... Read More »

Унгарија воведува данок на приход од реклами

Медиумските куќи во Унгарија ќе мора да плаќаат посебен данок на приход од реклами. Унгарскиот парламент усвои Закон за данок на реклами, за медиумите кои остваруваат приход од реклами во Унгарија. Медиумските куќи ќе се оданочуваат прогресивно и драстично во споредба со важечките даноци. Ослободени од оданочување се медиумите чии ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365