Home » Tag Archives: плакати

Tag Archives: плакати

Овие плакати кодирани со боја прикажуваат различни погледи за Тереза Меј, Доналд Трамп и Ким Јонг Ун

Агенција Atomic од Лондон и компанијата iNews одлучија да креираат едноставна и впечатлива кампања со користење на различни нијанси на боја за ги комуницираат повеќеслојните перспективи на некои од најпознатите луѓе. Британската медиумска компанија iNews одлучи да користи кодирање со боја за да ги илустрира различните перцепции за јавните личности, ... Read More »

По повод Меѓународниот ден на жената Budweiser ги редизајнираше своите реклами од 50-тите со малку поинакви пораки

По повод Меѓународниот ден на жената Budweiser повторно испечати три реклами од 1950-тите години во кои жените се прикажани како послушни домаќинки. Меѓутоа, покрај оригиналните реклами, брендот направи и нова верзија на истите реклами кои носат сосема поинаква порака. Грижлива мајка и жена која се грижи за домот и бесусловно ... Read More »

Британската армија со новите плакати ги врбува милениумците и љубителите на селфи

Британската армија ја објави својата најнова кампања за регрутирање на нови војници во своите редови на плакати кои ги таргетираат милениумците и љубителите на селфи Новиот дизајн на постерите, кои наскоро ќе се појават во Велика Британија, ја таргетира младата генерација и кршењето на стереотипите и го нагласува потенцијалот на ... Read More »

Плакатите на Фејсбук “нападнати“ во Лондон од анонимен уличен уметник

Анонимен уличен уметник за своја мета во Лондон овие денови го избра Фејсбук и нивните плакати кои се наоѓаат на станиците на градскиот превоз Фејсбук е во голема глобална кампања со која сака да се дистанцира од скандалите кои го потресуваат светот во врска со лажните вести, протекувње на личните ... Read More »

Плакати кои спасуваат животи

Знаете ли што е смртфон? Тоа е секој телефон на кој пишувате додека возите Кој од нас барем еднаш не го има земено во рака мобилниот телефон зад воланот, само за “брзо да одговори на пораката”? Дали знаете дека сериозно ги загрозувате и сопствениот и животот на другите учесници во ... Read More »

Избрани победниците на конкурсот за промотивен плакат за Македонија

Kонкурсот за студентски плакат на тема „Република Македонија како туристичка дестинација“, што го организираат Плакарт, Музеј на град Скопје и Амбасадата на Република Полска во Република Македонија ја доживеа својата кулминација и официјално се избрани овогодинешните победници.  Жирито во состав Лазе Трипков, директор на Музејот на современа уметност, Томислав Микулчиќ ... Read More »

Ќе се избираат “Outstanding“ решенијата за надворешно огласување

(РЕГИОН) – По четврти пат, во Љубљанската опера, на 2 февруари ќе биде оддржана манифестацијата “Outstanding” која ја организира Европлакат и на која ќе бидат доделени наградите за најдобрите креации во надворешното огласување. За добитниците на наградите ќе решава жирито кое е составено од седум членови: Аљоша Багола од Пристоп ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365