Home » Tag Archives: ПР (page 3)

Tag Archives: ПР

6 причини зошто B2B компаниите треба посебно да инвестираат во PR

Business-to-business  компаниите во денешно време се соочуваат со зголемени борби во продажбата, би се рекло непознати за B2C светот. B2B компаниите не само што ги продаваат своите производи и услуги, тие продаваат репутации, врски, предлози и дополнителни производи…..па потребата да инвестираат во ПР е повеќе од очигледна за повеќето…за оние ... Read More »

2 чекори за поедноставување на ПР метриката за интернет активностите

Добрите односи со јавноста често се борат да ја покажат својата вредност кон надворешните менаџери и клиенти. Многу директори на компании за жал сеуште не ги разбираат целосно односите со јавноста и ПР-от, и многумина од нив сеуште ги гледаат како нешто кое нема суштинско значење за нивниот бизнис. Но тоа ... Read More »

Им се обраќаме на генералните менаџери на компаниите…..во врска со маркетингот е муабетов!

Како генерален директор на компанијата, најверојатно добро ги познавате  вашите производи, понуда на услуги како и целокупните планови за  раст внатре и надвор од неа. Но, дали знаете колку добро приказната за вашиот бренд позитивно и прецизно е перципирана и пренесена? Кога станува збор за она што навистина ја движи ... Read More »

Пентагон призна за финансирањето на онлајн пропагандната војна против ИСИС

Пентагон призна дека ги криел формираните фирми за PR кои биле наменети за борба против Исламската државна пропагандната машинерија на социјалните медиуми, се вели во извештај на Бирото за истражувачко новинарство. Истрагата во одделот за односи со јавноста заклучи дека во периодот од 2006 до 2011 година, Пентагон платил $540 милиони ... Read More »

Гледајте ги наградните церемонии и сесии од Cannes Lions во живо на Маркетинг365

Маркетинг365 во соработка со најголемиот светски фестивал на креативноста Cannes Lions обезбеди live streaming за Македонија на наградните церемонии на фестивалот на кој ќе бидат прогласени најдобрите креативни проекти од изминатата година и избор на неколку атрактивни сесии. Читателите на Маркетинг365 ќе можат да уживаат и да го доловат духот ... Read More »

Српската ПР фела ги награди најдобрите комуникациски проекти

(РЕГИОН) – Друштвото за односи со јавност на Србија (ДСОЈ) синоќа го организираше годинешниот PRijem, на кој ги додели наградите за најдобрите комуникациски кампањи, проекти и иницијативи за 2015 година. Оваа година за наградите беа пријавени вкупно 87 проекти, распоредени во 11 различни категории, од кои во финалето пласман остварија ... Read More »

5 видови на ПР клиенти кои треба да ги одбегнувате

Колумна на Никол Родригез, првично објавена на PRDaily. Таа е основач и CEO на NRPR Group, првата ПР агенција во Беверли Хилс, Калифорнија. Таа е публицист и експерт за маркетинг на социјални медиуми со 15-годишно искуство. Има работено на кампањи за Yahoo!, Dolby, Sony Pictures Entertainment, Hulu, Demand Media, MobiTV ... Read More »

Вработените во маркетинг, најплатени во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика за просечно исплатените плати во Република Македонија, вработените во секторот маркетинг (реклама и пропаганда) и истражување на пазарот се најплатени во државава со просечна нето плата од  45 051 денар. Сепак оваа просечна плата (732 евра) за маркетинг индустријата во Македонија е многу ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365