Home » Tag Archives: социјални медиуми (page 3)

Tag Archives: социјални медиуми

Canon воодушеви со својата кампања ‘Live For The Story’

Canon се ориентира кон помладата публика со својата ‘Live for the Story’ кампања, која е креирана со цел да го репозиционира брендот низ Европа. Првата реклама креирана од страна на VCCP London е дизајнирана за да и се допадне на генрацијата која користи паметни телефони и која сака да го ... Read More »

50% oд генерацијата Z- “не може да живее” без YouTube

Децата и тинејџерите во денешно време сосема пораснаа во дигиталната ера. Можеби насловот ќе направи да се чувствуваме малку старо, меѓутоа новостите се префлуваат од милениумците на новата доба генерација Z – генерацијата која израсна во дигиталниот свет. Станува збор за генерација на деца и тинејџери родени во периодот од 1996-2010 ... Read More »

Социјалните медиуми –најрелевантен извор на информации!

Првиот Global Relevance Review извештај на агенцијата Golin, во рамките на кој се анкетирани 13.000 луѓе од 13 земји, покажа дека социјалните медиуми  сега се сметаат за најрелевантен извор на информации ширум светот. Дури 59% од испитаниците ги наведуваат овие извори како важни за нивното лично размислување. Телевизијата е на ... Read More »

Facebook ќе емитува во живо 20 бејзбол натпревари

Twitter нема да биде единствената социјална мрежа која ќе емитува бејзбол натпревари од “Големата Лига.“ Facebook ќе емитува во живо 20 бејзбол натпревари за овогодишната сезона. Комесарот на лигата Rob Manfred ја најави соработката минатиот четврток за време на кварталниот состанок на лигата. Ројтерс пак најави во февруари дека социјалната мрежа ... Read More »

Manchester United е еден од првите брендови кои се приклучува како партнер на ново-лансираната Facebook развојна платформа за изменета реалност -Camera Effects.

“Ја развиваме камерата за првата платформа за изменета реланост’’ беа првите зборови на Марк Зукерберг кој ги најави новите филтери и интерактивни искуства за новата  Camera Effects платформа. Facebook заедно со својот тим и надворешни девелопери ќе ја развива новата платформа. По завршувањето на F8 конференцијата на Facebook, првите ефекти ќе ... Read More »

7 едноставни чекори кои функционираат кај социјалните медиуми

Основачот на Likeable  Dave Kerpen лично одговара на илјадници Твитови, е-мајли и пораки секојдневно. Дали би рекле дека е лудо или генијално тоа што го прави? Пред да започне да дели совети за претприемачи на конференцијата GrowCon во Њу Орлеанс, Dave Kerpen, директор на Likeable Media а сегa и основач ... Read More »

Факт или фикција? 5 совети како да ги избегнете лажните новости

Кога една приказна е фикција може лесно да се осмислат ликови како Хамлет, Форест Гамп, па дури и Пепелашка… Тука нараторот фикцијата во приказната ја темели на креирањето на ликови кои ќе се паметат. Но кога еден недоверлив наратор се обидува да доминира во светот кој не е фиктивен се ... Read More »

Facebook додаде апликација за виртуелна реалност на својата платформа

Социјалната мрежа го направи првиот чекор при интегрирањето на виртуелната реалност во самата платформа. По три години откако го купи Oculus, Facebook конечно успеа да ја интегрира виртуелната реалност во својата платформа со помош на нова самостојна апликација. По аквизицијата, социјалниот гигант направи повеќе чекори со цел да ја прошири ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365