Home » Tag Archives: 2018 (page 3)

Tag Archives: 2018

Енергична кампања по повод претстојното Светско фудбалско првенство во Русија

Добро е познато дека Американците не се премногу наклонети кон фудбалот или како што го нарекуваат во САД, „soccer“. Но, со приближувањето на Светското првенство 2018 година во Русија и со навестувања дека ова ќе биде најгледан настан во историјата, Fox Sports и агенцијата Wieden & Kennedy Њујорк започнаа обемна ... Read More »

Cannes Lions го прогласи Google за креативен огласувач на годината!

Меѓународниот фестивал на креативноста Cannes Lions го прогласи Google за креативен огласувач за 2018 година. Оваа награда се доделува на брендовите кои се истакнуваат со исклучително креативен storytelling. Google оваа година е награден за поместување на границите на креативноста преку бренд маркетинг, примена на нови технологии за создавање на ефикасни ... Read More »

Budweiser ja започна својата најголема маркетинг кампања по повод Светското фудбалско првенство во Русија

Главната агенција на овај бренд, Anomaly, создаде кампања која е лансирана речиси еден месец пред самото првенството, со цел што повеќе да ја загрее публиката за натпреварите Budweiser започна кампања за Светското фудбалско првенство што ќе се одржи оваа година во Русија, под називот “Light Up the World Cup” и ... Read More »

„Скопје креатива 2018“ од 11 до 13 мај

Седмото издание на фестивалот на  креативни индустрии  Скопје Креатива 2018 – оваа година ќе се одржи од 11 – 13 мај 2018 година во Младинскиот Културен Центар (МКЦ) во Скопје. ,,Скопје Креатива’’ е фестивал за развој на креативните индустрии во Македонија со цел поттикнување и развој на културно-креативната индустрија преку соработки ... Read More »

Можат ли Pay TV каналите да ги следат дигиталните трендови?

New Europe Market кој ќе се одржи оваа година по шести пат, од 11-14 јуни во Дубровник, ќе отвори многу интересни прашања во врска со иднината на Pay-TV каналите и нивното следење на сеприсутната дигитализација. И овај јуни, гостите на NEM ќе имаат можност да добијат одговори на најактуелните прашања ... Read More »

Pepsico ќе ги пренасочи своите огласувачки буџети назад на своите главни брендови

PepsiCo годинава ќе ги пренасочи своите огласувачки буџети на брендовите на газирани пијалоци како Pepsi и Gatorade оваа година, откако поголемиот дел од 2017 година се фокусираше на промовирање на новиот асортиман на здрави производи. Во извештајот на компанијата за четвртиот квартал се наведува стагнација на приходите, при што се ... Read More »

Топ 5 реклами на Супер Боул 2018

Магазинот Adweek издвои пет најдобри реклами кои се прикажани на овогодишниот Супер Боул. 5) NFL “Touchdown Celebrations to Come” Агенција: Grey New York 4) Tourism Australia “Dundee” Агенција: Droga5 3) Doritos/Mountain Dew “Doritos Blaze vs. Mtn Dew Ice” Агенција: Goodby Silverstein & Partners 2) Amazon “Alexa Lost Her Voice” Агенција: ... Read More »

Се одржа отворен состанок на Извршниот одбор на ИАБ Македонија

Синоќа во Скопје се оддржа отворен состанок на Извршниот одбор на Здружението за интерактивно огласување ИАБ Македонија, на кој покрај членовите на Извршниот одбор присуствуваа и повеќе други претставници од агенции, огласувачи и медиуми кои пројавија интерес за работата на здружението и нивно идно вклучување во активностите на ИАБ. На ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365