Home » Tag Archives: McCann Worldgroup

Tag Archives: McCann Worldgroup

Прогласени победниците на Epica Awards 2018

На синоќешната наградна церемонија во Амстердам, Холандија, беа прогласени овогодишните победници на Epica Awards, единствениот меѓународен креативен фестивал во кој главниот збор го имаат новинарите од специјализираните медиуми за маркетинг, дизајн и адвертајзинг. За најдобра агенција на годината беше прогласена Forsman & Bodenfors, а за најдобра агенциска мрежа – McCann ... Read More »

I&F McCann Група ги собра бизнис лидерите на европските и американските McCann агенции

По успехот на фестивалот Golden Drum, I&F McCann Група беше домаќин на водечките имиња од светот на маркетингот кои работат во рамките на европските и американските McCann агенции, уште еднаш потврдувајќи ја лидерската позиција на McCann агенциите во Југоисточна Европа. На дводневната конференција, која се одржа за прв пат во ... Read More »

Прогласени победниците на 25-то издание на Golden Drum

Жиријата за категориите WHAT и WHY на креативниот фестивал Golden Drum ги прогласија победниците за овогодинешното јубилејно 25-издание на фестивалот, на официјалната наградна церемонија која се одржа синоќа во Порторож, Словенија. Како најдобра кампања во категоријата WHAT беше прогласена „Bihor Couture“ на McCann Bucharest во поткатегоријата „F. Reach“, додека пак „Finding ... Read More »

McCann прогласена за најефективна агенциска мрежа на глобално и европско ниво

За глобалниот успех на McCann Worldgroup значително придонесоа регионалните McCann агенции со успехот на локалните натпревари McCann Worldgroup е прогласена за најефективна креативна агенциска мрежа во 2018 година според глобалниот Effie индекс. Успехот на McCann Worldgroup на глобално и европско ниво е уште еден во низата успеси на агенцијата McCann ... Read More »

Заврши 24-тото издание на Голден Драм. Ова се победниците!

Изминатиот викенд заврши 24-тото издание на креативниот фестивал Голден Драм кој се оддржа во Љубљана, Словенија. На свечената церемонија која се оддржа на завршниот ден беа доделени и наградите за овогодинешните победници кои со своите проекти оставија траги врз целокупната адвертајзинг јавност во поширокиот регион. Вкупно беа доделени 14 Гранд ... Read More »

Интервју со Ерик Моне, директор за креативна извонредност и потпретседател на McCann Worldgroup

McCann е познат по креирање на ефикасни и наградувани кампањи. Постои ли рецепт за креирање на такви кампањи? Би сакал да постои рецепт. Тоа би го направил нашиот живот многу полесен! Постојат неколку причини за успехот кој го имавме во текот на изминатите години. Прво и најважно, „не трчаме„ по ... Read More »

McCann Worldgroup прва во Европа и втора во светот по ефикасност

Агенциската мрежа McCann Worldgroup е прогласена за најуспешна во Европа и втора најефикасна и најнаградувана агенциска мрежа во светот за 2014 година според глобалниот Eiffie индекс на ефикасност. Effie индексот ги препознава и рангира најуспешните агенциски мрежи, поединечни агенции и независни агенции, како и огласувачите и брендовите, преку анализа на ... Read More »

McCann Worldgroup назначи нов главен глобален креативен директор

rob-reilly-marketing365

Како што пренесува AdAge, постигнат е договор за враќање на Роб Рајли во McCann Worldgroup, овојпат како главен глобален креативен директор. Рајли претходно во 90-тите има работено како копирајтер за Кока-Кола во МекКен и сега доаѓа од Crispin Porter & Bogusky каде беше главен креативец повеќе од десетина години. Новата функција ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365