Home » Tag Archives: mcdonalds

Tag Archives: mcdonalds

McDonald’s лансираше паметни билборди чија што порака зависи од густината на сообраќајот

McDonald’s се приклучи на трендот на паметно OOH огласување засновано на моменталните податоци Да се заглави во сообраќајот на крајот од работниот ден е замор за секој и заради тоа McDonald’s се одлучи да се приклучи на трендот на паметно OOH огласување засновано на податоци. На тој начин, брендот се ... Read More »

McDonald’s покажа дека и грешките можат да бидат добри во маркетингот

Правејќи намерни правописни грешки на своите кутии за донации, McDonald’s лансиреше вирална кампања која што ја воодушеви нацијата McDonald’s претходниот месец во Египет намерно направи правописни грешки во пораките на своите кутии за донации, а потоа ангажираше инфлуенсери на социјалните мрежи да ги споделуваат нивните грешки и да ги поттикнат ... Read More »

Publicis.Sapient и Capgemini ќе му помагаат на McDonald`s да креира искуство на “ресторанот на иднината“

McDonald’s ги одбра Publicis.Sapient и консултанската и технолошка фирма Capgemini за проектот кој треба да испорача стратегија за дигитални и технолошки иновации за познатиот ланец за брза храна. Двете компании ќе бидат задолжени да им помогнат на McDonald`s да креира “искуство на ресторанот од иднината“. Според соопштението од Publicis, овој ... Read More »

McDonald’s направи мобилен камион за брза храна кој вози покрај вас

Секако дека McDonald’s drive-thru е прилично погодна и практична работа. Можете да одете до McDonald’s и да ја земете својата храна, а да не излезете од автомобилот.  Но, зар не би било многу поедноставно ако воопшто не би морало да возите до McDonald’s? McDonald’s Бразил и нивната агенција DPZ&T неодамна ... Read More »

McDonald’s се извини и ќе ја повлече последната реклама

Откако приказната за момчето и неговиот починат татко се објави, од McDonald’s U.K. најавија дека спотот ќе биде повлечен од екраните и медиумската експонираност. “Потврдуваме дека донесовме одлука да ја повлечеме нашата ‘Dad’ ТВ реклама“ беше истакнатo во изјавата на брендот. „Рекламата ќе биде остранета од сите медиуми вклучувајчи ги ... Read More »

Во својата најнова кампања McDonald’s воопшто не се споменува

McDonald’s никаде не се споменува во својата најнова кампања, која се потпира на кредибилитетот на актерката Mindy Kaling на социјалните мрежи, моќта на Гугл, како и сопствената репутација како најдобро место за конзумирање нешто друго освен хамбургер и помфрит, односно Кока Кола. Ѕвездата на новата кампања на агенцијата We Are ... Read More »

Италија во епицентарот на лансирањето на новиот McDonald’s Nutella бургер

McDonald’s повторно е на сите насловни страни со својот нов производ – неконвенционален чоколаден бургер кој веруваме дека веќе ја разбуди вашата имагинација читајќи го само насловот на статијава :) Соработките помеѓу два бренда можат да резултираат со нови одлични производи како што е случајот со соработката помеѓу Ferrero и McDonnalds ... Read More »

Burger King ”се маскира” во McDonald’s за овој”Halloween”

Е ова е одлична шега! Еден од рестораните на Бургер Кинг лоциран во Квинс, Њујорк, ја доби наградата за најдобар костим за ресторан за Ноќта на вештерките- 2016 година, откако се ‘’маскира’’како McDonald’s покривајќи се себе во бели чаршафи и потсмевајќи го својот ривал со посебен знак на кој пишува: ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365