Home » Tag Archives: Nike

Tag Archives: Nike

Пад на акциите на Nike откако се одлепи патиката на младата кошаркарска ѕвезда Зајон Вилијамсон

Вредноста на акциите на брендот за спортска опрема Најк падна за околу 1%, еквивалентно на 1.12 милијарди долари од вредноста на брендот, после кошаркарскиот натпревар од американската универзитетска лига помеѓу екипите на Duke и UNC. Имено, ѕвездата на Duke University и еден од „најжешките“ потенцијали за НБА лигата, Зајон Вилиајмсон, ... Read More »

Ризична реклама на Nike со контроверзниот NFL играч Колин Каперник

Брендот за спортска опрема Nike предизвика големи реакции во американската јавност по објавувањето на новата рекламна кампања чие заштитно лице е поранешниот NFL играч Колин Каперник. Имено, Каперник е поранешениот играч на San Francisco 49ers кој пред неколку години ја разбранува американската јавност така што клекна за време на интонирањето ... Read More »

Nike замисли кинески доминирана иднина во фудбалот

И покрај тој што Кина не беше дел од Светското фудбалско првенство оваа година, таа имаше најголем пораст на средства наменети за адвертајзинг за време на настанот. И додека нивното време “под светлото” допрва треба да дојде, земјата гледа со оптимизам кон иднината, а брендот за спортска опрема Nike се ... Read More »

Nike лансираше нов енергичен спот со млади спортисти

Новата рекламa на агенцијата Wieden+Kennedy за спортските производи на Nike и Dick во САД е буквална експлозија на енергија Nike и американски ланец на продавници за спортска опрема Dick’s Sporting Goods лансираа нов промотивен спот, кој го изработи агенцијата Wieden + Kennedy, во кој главната улога ја играат млади спортисти ... Read More »

Најлудите факти за Најк

Дали знаевте дека Најк секој ден продава производи во вредност од над 100 милиони долари? Денес ви претставуваме исклучително детален инфографик, од каде што може да се добие подлабока анализа за еден од најголемите светски брендови денес. Античка грчка религија имала божица наречена Најк, која била олицетворение на победата. Осум ... Read More »

Погледнете ја новата реклама на Најк

Новaта реклама на Nike VaporMax Air Sneaker содржи микс на професионални и аматерски спортисти-амбасадори на брендот, кои во спотот се борат за здив додека го собираат онај дополнителен атом на сила за нови напори. Рекламата вели: “Air moves you“, што значи дека Најк преку игра на зборови го слави она ... Read More »

Вечерното трчање на една девојка се претвара во возбудлива авантура во новата реклама на Nike

Агенцијата Wieden+Kennedy Шангај сака да го промовира трчањето како возбудлива авантура со нова кампања во Кина Во минатото, Nike се соочи со големи предизвици во промоција на трчањето во Кина, каде што мораше да се бори со пред се` со смогот, но и негативните перцепции на спортот како казна. Но, ... Read More »

Приказната за амбициозниот проект на Nike за трчање на маратон за помалку од 2 часа

Еден маратон се трча во должина од 26.2 милји, а најголемиот рекорд за трчање на истиот постигнат е од Кениецот Dennis Kipruto Kimetto во Берлин за период од 2:02:57. Nike во својот најнов проект, цели кон надминување на овој рекорд и трчање на маратонот за 2 часа. За да ја ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365