Home » Tag Archives: pokemon go

Tag Archives: pokemon go

Super Mario Run сега е достапен за симнување на App Store

Откако Интернетот почека неколку дополнителни часa (кои на многумина им изгледаа како вечност) Nintendo конечно го лансираше Super Mario Run на App Store кој сега е достапен за симнување на следниот линк. Станува збор за голема зделка за  Nintendo, затоа што апликацијата  Mario Run го обележува повторното лансирање на компанијата ... Read More »

Што се случи со PokemonGO играта што заработуваше 10 милиони долари дневно?

Веројатно таа беше најпопуларната игра на мобилните телефони во историјата. Изгледаше дека цел свет брка покемони, неколкумина дури и ги загубија животите. Меѓутоа, на списокот на најпродавани апликации, после кулминацијата во месец јули, популарноста драстично ѝ опадна, а компанијата производител, Ниантик, која ја разви играта, не прави ништо за да ... Read More »

Зоолошка градина заработи 12 илјади евра благодарение на Pokemon Go!

Зоолошката градина од Антверп, Белгија покажа дека зависниците на играта „Покемон Го“ можат да помогнат во заштита на вистинските животни, додека ги ловат фиктивните суштества :) Имено, зоолошката градина во белгискиот град Антверпен објави дека изминативе денови заработила 12.000 евра од продажба на билети на лица кои влегувале во неа ... Read More »

Маркетери, заборавете го Pokemon Go, поголемиот свет на Изменетата Реалност е тука

Без разлика дали Pokemon Go ќе стане новиот Pinterest или само Pong на нашата генрација, маркетерите треба да се подготвени. Играта стана неверојатен хит, со повеќе од 20 милиони играчи дневно само во САД, двојно повеќе од корисниците на Facebook. Pokemon Go покажа пет нови начини за адвертајзинг во виртуелниот свет. ... Read More »

Како е создадена мегапопуларната игра “Pokemon GO”?

Откако Google ја купил неговата компанија Keyhole за 35 милиони долари, сопственикот Џон Ханк ги развил Google Earth, Google Maps и Google Street View. Оваа база на податоци ја искористил за неодамна лансираната Pokemon GO, игра со проширена реалност која станува се’ повеќе популарна, а има повеќе корисници од Facebook ... Read More »

Pokémon Go го покажува потенцијалот на ‘изменетата реалност’ за маркетерите

Pokémon Go е првата игра со ‘изменета реалност’ (augmented reality) која стана популарна во мејнстримот и покрај тоа што технологијата е присутна повеќе од една деценија. Апликацијата им овоможува на играчите да брка карактери кои се вметнати во реална околина, и според бројките од SimilarWeb, играта веќе има повеќе инсталации ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365