Home » Во фокусот » Најуспешни славни бренд амбасадори за 2017 година

Најуспешни славни бренд амбасадори за 2017 година

Компанијата Celebrity Intelligence истражи 60.000 профили социјалните мрежи на славни личности и состави топ 20 листа врз основа на вредноста на договорите за промоција кои овие инфлуенсери ги потпишале претходната година

Моделите Бела Хадид, Кендал Џенер и Џиџи Хадид се прогласени како најуспешни славни бренд амбасадори во 2017 година, според новите истражувања на компанијата Celebrity Intelligence.

Оваа компанија истражила 60.000 профили на социјалните мрежи на славни личности, и состави топ 20 листа врз основа на вредноста на договорите за промоција, кои овие инфлуенсери ги потпишале претходната година. Бела Хадид скокна за шест места на листата и ја презеде првата позиција по потпишувањето на 14 договори за промоција со дизајнерските брендови како што се Версаче, Булгари, Фенди и Александар Ванг.

Извештајот напоменува дека нејзината публика на социјалните мрежи (преку 960.000 обожаватели на Твитер и 16.4 милиони на Инстаграм) силно ги фаворизира брендовите како Шанел и Кристијан Диор, што значи дека Хадид претставува врвен избор за луксузни брендови.

Нејзината постара сестра Џиџи Хадид се најде на третото место, откако работеше со брендови како Vogue Eyewear и Moschino, и тоа откако лансираше сопствена линија со Maybelline New York. Кендал Џенер се најде на второто место, откако ги преброди контроверзиите околу рекламата на Пепси, и потпиша договори со Адидас, Александар Ванг, Даниел Велингтон и Топшоп.

  1. Bella Hadid

Фото: Инстаграм

 

2. Kendall Jenner

Фото: Инстаграм

3. Gigi Hadid

Фото: Инстаграм

4. Tom Daley

Фото: Инстаграм

5. Kim Kardashian West

Фото: Инстаграм

6.  Jasmine Sanders

Фото: Инстаграм

7. Taylor Hill

Фото: Инстаграм

8. Karlie Kloss

Фото: Инстаграм

9. Sofia Richie

Фото: Инстаграм

10. Demi Rose Mawby

Фото: Инстаграм

11. Snoop Dogg

12. Charlee Fraser

13. A$AP Rocky

14. Sam Quek

15. Chris Hughes

16. Adwoa Aboah

17. Steve Aoki

18. Joan Smalls

19. Yara Shahidi​

20. Slick Woods

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing365 Marketing365 Marketing365