Home » Најнови вести

Најнови вести

Пивара Скопје и Coca-Cola ја донираа 12-тата „Coca-Cola Активна зона“ во Кавадарци

Кавадарци денес ја доби својата „Coca-Cola Активна зона“, а кавадарчани им се придружија на илјадниците граѓани што веќе уживаат во единаесетте атрактивни „Coca-Cola“ спортско-рекреативни зони отворени низ цела Македонија. Новото собирно место за кавадарчани од сите генерации е донација од компанијата „Coca-Cola“ и од Пивара Скопје, и е одлична локација ... Read More »

Хајнекен ќе биде забранет поради црвената петокрака?

Црвената ѕвезда, заштитниот знак на пивото Хајнекен, може да стане жртва на напорите на Унгарија да расчисти со симболите поврзани со годините на комунистичко владеење Унгарскиот премиер Виктор Орбан има намера да ја забрани употребата на црвената ѕвезда, односно петокраката, па неговата партија „Фидес” подготвува закон со кој се забранува ... Read More »

L’Oréal и Facebook развиваат платформа за виртуелни тестови за клиенти

L’Oreal се здружи со Facebook во развивањето на виртуелни тестови за клиентите, кои ќе придонесат за подобрување на онлајн продажбата и поагресивен настап на компанијата на социјалните мрежи Лореал се здружи со Фејсбук во лансирање на виртуелни тестирања за клиенти, кои ќе им овозможат да погледнат како би можеле да ... Read More »

Кои се телевизиските куќи од регионот кои остваруваат најголеми приходи

Специјализираниот портал за медиуми на подрачјето на Југоисточна Европа, Media Daily, направи анализа на приходите на 20-те најголеми комерцијални телевизиски куќи во регионот за 2017 година, а на листата се најдоа осум ТВ куќи од Србија, четири од Хрватска, четири од Босна и Херцеговина, три од Словенија , една од ... Read More »

Кока Кола купи удел во спортскиот пијалок на Коби Брајант

Ова е уште еден чекор на компанијата кон проширување на својата понуда надвор од газираните пијалоци Кока Кола одлучи да купи малцински удел во компанијата Bodyarmor, производител на спортски пијалаци помеѓу чии инвеститори е и поранешната кошаркарска ѕвезда Коби Брајант. Ова е уште еден чекор на компанијата да ја прошири ... Read More »

WPP го напушта своето Лондонско седиште после 30 години

Многумина го сметаат овој потег како едно “post-Sorrell” освежување Најголемата светска холдинг група во светот на адвертајзингот, ќе го напушти своето мало, шармантно седиште во лондонскиот Вест Енд. Овој потег доаѓа повеќе од три децении откако WPP официјално го отвори своето седиште на адреса 27 Farm Street и четири месеци по ... Read More »

Рокот за пријавување кампањи на Golden Drum продолжен до 3 септември

Јубилејното 25-то издание на интернационалниот креативен фестивал Golden Drum ќе се одржи од 17 до 19 октомври 2018 во Порторож, Словенија. Организаторите на фестивалот соопштија дека рокот за пријавување на кампањи е продолжен до 3 септември. Пријавените кампањи ќе бидат оценувани и евалуирани од 22 меѓународни експерти, предводени од Адријан ... Read More »

YouTube ја отстрани рекламата за еден од најстрашните филмови во 2018 година

Хорор филмот „The Nun“ некои веќе го прогласија за најстрашниот филм за 2018 година, а како што се ближи датумот на почетокот на прикажување во кино салите, така и авторите одлучија да ја засилат промоцијата преку реклами на Youtube А успеа да ги исплаши корисниците на социјалните мрежи – и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365