Home » Маркетинг & Адвертајзинг

Маркетинг & Адвертајзинг

Запознајте го Грант, човекот дизајниран да преживее кариера во маркетинг индустријата

Австралискиот огласувачки фестивал ја започна својата промотивна кампања која е пародија на кампањата “Meet Graham“, која минатата година освои многубројни награди на фестивалите во светот Австралискиот адвертајзинг фестивал, MADC Stars Creative Showcase  во организација на Advertising and Design Club од Мелбурн, лансираше промотивна кампања создадена од страна на агенцијата Cummins ... Read More »

Форд ја именува BBDO за главна креативна агенција

Форд ја именува агенцијата BBDO на Omnicom како водечка креативна агенција по ревизијата која што беше значителен удар за агенцијата WPP, која беше уверена дека ќе го одбрани акаунтот. Автомобилската компанија, исто така, ќе продолжи да соработува со агенцијата Wieden + Kennedy, која соработка започна на почетокот на оваа година, ... Read More »

Најдобрата атлетичарка на светот го промовира најдоброто од Србија

Ивана Шпановиќ, српска атлетичарка и актуелен шампион на светот во скок на далечина, учествуваше во новата кампања на компанијата Beohemija, во промовирање на премиум производ од семејството DUEL детергенти кои спаѓаат во категоријата производи “Најдоброто од Србија“. Кампањата, која овие денови може да се види на малите и големите екрани, ... Read More »

Publicis Media го освои глобалниот медиски акаунт за фармацевтскиот гигант GSK

Фармацевтскиот гигант GlaxoSmithKline (GSK) ја избра Publicis Media за своја нова медиска агенција по ревизијата на медиското работење, па оваа група го освои глобалниот акаунт вреден 1,7 милијарди долари, објави Campaign. Како дел од тоа, агенцијата креираше посебна агенциска единица која ќе го сервисира акаунтот на глобално ниво. Ревизијата спроведена ... Read More »

Наградени најдобрите кампањи на меѓународните Clio Awards

Ако имавте некаков сомнеж дека адвертајзингот прераснал во трка за креативни иновации, не гледајте подалеку од победниците на овогодинешното издание на меѓународниот креативен фестивал Clio Awards. Највисокото признание на фестивалот, Grand Clio наградата, им припадна на брендовите и идеите кои го предизвикуваат концептот на адвертајзингот како област закотвена во 30-секундни ... Read More »

ЕУ ги заострува правилата за рекламирање со цел заштита на малолетниците

Застапниците на Европскиот парламент во вторникот со мнозинство гласови ги усвоија измените на директивата за обезбедување на аудиовизуелни медиумски услуги со кои ќе се заострат правилата за огласување заради заштита на децата и поголема промоција на европска содржина. Построго ќе ги регулираат содржините кои повикуваат на насилство, омраза и тероризам, ... Read More »

„Младост без лудост“ на РСБСП помеѓу најуспешните кампањи за безбедно и одговорно возење

Ја најавија креативни графити низ Скопје, а ја обележаа многубројни активности и настани во кои учество земаа и познати јавни личности кои преку црно-бели фотографии навестуваа нешто ново и интересно, а пред сѐ едукативно и општествено одговорно. Со силна јавна поддршка преку пишаните, електронските и социјалните медиуми, споделувана и одважена ... Read More »

Погледнете ги тајните пораки кои ги кријат логата на познатите компании

Како што Данците во една од рекламните кампањи на Кока-Кола успеаја во “личниот потпис” на овај светски бренд да остават и свој национален печат, своето знаме, така многу комапании со своето лого понекогаш испраќаат скриена порака Големите, светски познати компании не станаа лидери преку ноќ, нивниот пат кон успехот бил ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365