Home » Компании

Компании

Бразилски моден бренд се откажа од профитот со три ценовни понуди за Black Friday

Играјќи на картата на транспарентност, бразилскиот моден бренд Basico понуди три цени, со и без маржа Бразилскиот моден бренд Basico ја претстави својата Black Friday Transparente акција (Транспарентен Црн Петок), во рамките на која на потрошувачите им дава три ценовни опции за ист артикал. Имено, брендот на својата онјалн продажна ... Read More »

САСА постигна рекорд во безбедноста – 365 дена без повреда на работно место

Вработените и менаџментот на рудникот за олово и цинк САСА одбележаа значајно достигнување – 365 дена без повреда на работно место. Претходниот рекорд, регистриран во изминатите 11 години од рестартирањето на рудникот, изнесуваше 210 денови. „Горди сме на нашите вработени за ова достигнување со кое САСА е чекор поблиску до ... Read More »

Избрани новите членови на Одборот на Директори на АмЧам Македонија

На редовното 17-то по ред годишно Генерално Собрание, повеќе од 62 претставници на компаниите членки на Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам Македонија) ги избраа следните членови на Одборот на Директори, со мандат од 2 (две) години: Јелена Арсовска, Генерален Директор, Меккен ДОО – Скопје; Радош Вукичевиќ, Главен Извршен Директор, ... Read More »

Mercedes-AMG на европска турнеја – во Скопје слави половина век постоење

На европската карта за прослава на 50 годишното постоење на Mercedes-AMG се најде и нашиот главен град, каде на посебно подготвен полигон беа претставени најновите модели на оваа премиум спортска автомобилска марка. Екипата за логистика на Mercedes-AMG за неверојатни 24 часа од пристигнувањето во Македонија, успеа да подигне мини зграда ... Read More »

Nivea под налет на критики заради промоција на производи за осветлување на кожа

Nivea стана најновиот бренд на производи за лична нега кој е под ударот на критики заради расизмот и тоа откако објавија реклама во која црна жена рекламира прозвод за осветлување на кожата. Така Nivea се најде во средиштето на критиките неколку седмици откако Dove беше критикуван заради „претворањето на црните ... Read More »

Перустија- ајварот кој го освои светот, отсега достапен и на домашниот пазар!

Приказната за “Перустија“, македонски бренд на ајвар не спаѓа во редот на „обичните“ бизнис приказни. Овој бренд го гради својот успех по потешкиот пат, со освојување на повеќе 20 земји низ светот од Австралија, САД, Канада, Германија до Хрватска, БиХ… Ајварот „Перустија“, кој се извезува во повеќе од 20 земји ширум ... Read More »

Моднате куќа Primark ги повлече своите маички за ,,арогантни девојки“

Модната куќа Primark е обвинета за поттикнување на дискриминација, заради натписите на маичките за девојки од нивната најнова колекција. Дизајнерите очигледно отидоа предалеку, што не остана незабележано од страна на родителите. Започнала и јавна расправа на таа тема, па оваа модна куќа ги повлече спорните маички, за да ја намали ... Read More »

7 Дијаманти од Божиновски, за 7 дијаманти на Браќа Манаки во чест на 65 годишнината од дијамaнтот на македонската кинематографија – филмот “Фросина”

Божиновски часовници и накит како партнер на фестивалот на филмска камера “Браќа Манаки” Битола, доделува 7 дијаманти, на 7те “дијаманти” на Браќа Манаки. Целта на ваквиот потег е да се поддржи кинематографијата и преку ваквото признание да се уважат и мотивираат создавачите на филмот да се создадат уште бројни дела ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365