Home » Digital

Digital

Social Media трендови за 2018 година

Автор на текстот: Уна Костандиновиќ, Social Media Manager на агенцијата Drive   Додека на 2017 година и` се ближи крајот, редно е да направиме пресек на она што се случува во сферата на социјалните мрежи. Што не` очекува и како да се подготвиме за тоа? 1) Содржина прилагодена на начинот ... Read More »

Колку лажни профили има на Фејсбук?

Минатата недела Фејсбук ги објави финансиските резултати за третиот квартал во кои се забележани приходи поголеми од 10 милијарди долaри со профит од 4,7 милијарди долари, а како и во секој квартал до сега, забележан е и пораст на бројот на месечно активните и дневно активните корисници.  Но, покрај овие ... Read More »

Зошто несовршеноста на логото на Google е она што го прави совршено

Зошто буквата G не е совршен круг? Дизајнерите веќе го знаат ова совршено добро, но за останатите би можело да биде интересно. Неодамна, на Reddit е поставено прашањето за димензиите на буквата G од логото на Google и зошто не претставува совршен круг, пишува американскиот магазин Adweek. Се` започна кога ... Read More »

Твитер двојно го зголемува бројот на карактери во пораките

Твитер одлучи двојно да ја зголеми максималната должина на пораките, односно од 140 на 280 карактери, соопшти американската компанија. Веста претставува миниреволуција за социјалната мрежа, која спроведе тестирање во септември меѓу своите корисници. – Наша цел е да го направиме тоа, а истовремено да ја гарантираме брзината и кратката содржина, ... Read More »

Instagram Stories достигна 300 милиони корисници дневно

Instagram Stories сега има 300 милиони активни корисници на дневна база, што значи дека овај сервис е два пати поголем одколку Snapchat, од којшто Instagram ајмногу црпи инспирација за својата Stories функција. Марк Цукерберг, извршен директор на компанијата Facebook, го објави растот на Stories сервисот во рамките на последниот финансиски ... Read More »

Приходите на Фејсбук надминаа 10 милијарди долари

Социјалната мрежа Фејсбук информираше дека нејзините приходи за третиот квартал од 2017 година пораснале за 47% и изнесуваат 10,3 милијарди американски долари. Чистата добивка на компанијата достигнала 4,7 милијарди долари во изминатиот квартал, што е за 79%  повеќе од претходната година. Според извештајот на компанијата, 88% од вкупните приходи од ... Read More »

“Правен Калкулатор“ – нов проект на WeTalkIT и Skopje Legal Hackers

WeTalkIT заедницата на млади IT ентузијасти, овој пат во соработка со Skopje Legal Hackers, минатата недела официјално го лансираа новиот проект наречен “Правен Калкулатор”. Со единствена цел да придонесат за позитивни промени во општеството и да им помогнат на своите сограѓани, тие ја изработија алатката „Правен Калкулатор“ како и мобилни ... Read More »

Твитер воведува нови правила за политичко огласување

Твитер најави мерки кои би требало да обезбедат поголема транспарентност во врска со политичкото огласување на оваа социјална мрежа Компанијата има намера да усвои построга политика во поглед на рекламната содржина, да ја подобри постоечката контрола и да отвори центар кој ќе ги снима информациите за огласувачите и пораките на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365