Џереми Булмор се пензионира на 93 години: Лансирана онлајн архива за „најголемиот филозоф на адвертајзингот“

Пријателите и колегите на познатиот адвертајзинг експерт Џереми Булмор претставија нова веб-страница на која слободно ќе бидат достапни неговите професионални...

Светската асоцијација за односи со јавноста ја назначи Надја Лутвикадиќ Фочо за претседателка на новиот огранок за Босна и Херцеговина

Во рамки на 19-та меѓународна PRO PR конференција беше формиран нов огранок на Светската асоцијација за односи со јавноста (PRCA),...

КРЕАТИВЕН ИМПУЛС

„Подароците за утре се даваат денес“ – УНИЦЕФ ја објави новата Божиќна кампања

Иднината не се случува туку така - таа се гради сега. Оваа година, Божиќната кампања на УНИЦЕФ го поттикнува создавањето ...

Patrón го слави „занаетчиството“ во создавањето на текила

Мексиканскиот бренд на текила Patrón создава возбудлив ритам во чест на луѓето кои на пијалакот му даваат суштински квалитети и ...

„Тупаница во кадифена ракавица“: Pantone ја претстави бојата за 2023 година

Претставувајќи „неконвенционална нијанса за неконвенционално време“, PANTONE го објави својот избор за Боја на годината 2023: PANTONE 18-1750, односно „Viva ...

Новата Божиќна реклама на Erste Bank се осврнува на енергетската криза

Австриската банкарска групација Erste Bank ја објави својата нова празнична кампања, насловена "Believe In Christmas" („Верувајте во Божиќ“). Во централниот ...

Линдзи Лохан и Дедо Мраз пијат Пепси со млеко?!

Празниците наближуваат,  а брендот за безалкохолни пијалаци Pepsi, актерката Линдзи Лохан и Дедо Мраз ги повикуваат фановите да ја изменат ...

Apple илустрира како технологијата им помога на лицата со посебни потреби

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби (3 декември), технолошкиот гигант Apple отпочна нова рекламна кампања која ...

„Не баш тивка ноќ“ – Божиќна кампања на Air New Zealand

Новозеландскиот авио-превозник Air New Zealand ја лансираше својата нова Божиќна кампања, насловена "Not Quite Silent Night" („Не баш тивка ноќ“.) ...

Heineken Closer 1 (PRNewsfoto/HEINEKEN®)

Хајнекен со новата кампања застанува против културата на прекумерно работење

Како што линијата помеѓу професионалниот и приватниот живот станува сѐ побледа, така полемиката за важноста на доброто балансирање помеѓу нив ...

Компании

Огласи за работа

Настани

Extra 5

Реклама на денот

Currently Playing

ГЕРИЛА МАРКЕТИНГ

Насмеани фасади во новата герила кампања на Colgate

Луѓето кои живеат и се движат низ девет сиромашни населби во Бразил се разбудија гледајќи насмевки што ги красат фасадите ...

„Етикети за неухранетост“ – провокативна кампања од Dole за прехрамбените навки на луѓето

Мултинационалната компанија за прехрамбени производи Dole реализираше герила маркетинг акција на британскиот пазар, како дел од која постави постери со податоци ...

Герила кампања на Халкбанк за подигнување на јавната свест за потребата од штедење

Оваа година во фокус е кревање на свеста за важноста на штедењето - и тоа штедење во секоја форма, на сите ...

Heineken проектираше реклами врз њујоршките канцеларии кои работаат прекувремено

Жителите на американската метропола Њујорк имаа можност одблиску да ја проследат новата герила маркетинг кампања на пивскиот бренд Heineken. Таргет ...

Подигнати клупи како предупредување за климатските промени

Данскиот телевизиски канал TV 2 постави подигнати клупи во главниот град Копенхаген со цел да испрати силна порака за опасноста ...