Home » Во фокусот

Во фокусот

Приходите на Facebook пораснаа повеќе од очекуваното во првиот квартал од годината

Приходите на технолошкиот гигант Facebook пораснале за 26% во првиот квартал од годината, достигнувајќи 15,1 милијарди долари, што е резултат подобар од очекуваниот, имајќи ги во предвид претстоечките предизвици со кои се соочува компанијата во однос на закани за дополнителна регулација и загриженост на јавноста околу злоупотребата на лични податоци. ... Read More »

Овие столици се првиот комерцијален производ создаден со вештачка интелигенција

Легендарниот француски дизајнер Филипе Старк, заедно со брендот за мебел Kartell и софтвер-компанијата Autodesk, тврдат дека ги создале првите столици дизајнирани од компјутерски алгоритам и првиот комерцијален производ осмислен од страна на вештачка интелигенција. Витките пластични столици биле презентирани на Миланската недела на дизајнот и претставуваат најновиот пример за растечките ... Read More »

Продолжуваат да растат инвестициите за огласување во Бугарија

Вкупниот износ на инвестиции во огласувањето на бугарскиот пазар во 2018 година пораснале за 11% во однос на претходната 2017 година. Тоа го покажува традиционалното истражување на медиската агенција Zenith, дел од комуникациската мрежа Publicis Groupe. Имено, минатата година за огласување во Бугарија биле потрошени вкупно 516 милиони лева, односно ... Read More »

Репортери од Њујорк Тајмс ги откриваат страшните последици на климатските промени врз еко системот на Галапагос

Во пресрет на Меѓународниот ден на планетата Земја, репортерот Николас Кејси и фотографот Џош Ханер од „Њујорк Тајмс“ живееле една недела на брод со цел да ги истражат последиците кои ги предизвикуваат климатските промени врз кревкиот еко-систем на островите Галапагос, едно од местата кои го инспирирале Чарлс Дарвин да ја ... Read More »

Погледнете ја првата рекламна кампања на Kia во Индија која достигна 250 милиони прегледи

Првата рекламна кампања на компанијата Kia во Индија постигна спектакуларни бројки. Базирана врз дизајнот на моделите на корејската марка, кампањата има 250 милиони прегледи на сите дигитални платформи во земјата, за помалку од 40 денови од нејзиното стартување. Музиката од рекламата е исто така голем хит, со повеќе од 300.000 ... Read More »

Алкалоид со инвестиции во износ од 194 милиони денари и 55 нови вработувања

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнуваат 2.101.073.373 денари, што е за 14% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. ... Read More »

Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

Со Нивеа во дистрибутивното портфолио, Атлантик Група има шест од десетте најдобри регионални брендови Во средината на март, Атлантик група потпиша договор за соработка за дистрибуција во Македонија со Beiersdorf, глобален козметички производител на брендови за лична нега. Портфолиото на производи кои влегуваат во дистрибутивниот асортиман на Дистрибутивното подрачје Македонија ... Read More »

Наскоро почнува најголемата регионална е-спорт лига!

На чекањето му дојде крај и новата сезона A1 Adria League powered by ESL е пред вратите. Пријавите за учество започнуваат веќе од почетокот на мај, а третата сезона службено почнува на средината од месецот. А1 Хрватска и ESL за 2019 година подготвија неколку изненадувања – ќе имаме дури две ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365