Home » Креативен импулс

Креативен импулс

Овие столици се првиот комерцијален производ создаден со вештачка интелигенција

Легендарниот француски дизајнер Филипе Старк, заедно со брендот за мебел Kartell и софтвер-компанијата Autodesk, тврдат дека ги создале првите столици дизајнирани од компјутерски алгоритам и првиот комерцијален производ осмислен од страна на вештачка интелигенција. Витките пластични столици биле презентирани на Миланската недела на дизајнот и претставуваат најновиот пример за растечките ... Read More »

Репортери од Њујорк Тајмс ги откриваат страшните последици на климатските промени врз еко системот на Галапагос

Во пресрет на Меѓународниот ден на планетата Земја, репортерот Николас Кејси и фотографот Џош Ханер од „Њујорк Тајмс“ живееле една недела на брод со цел да ги истражат последиците кои ги предизвикуваат климатските промени врз кревкиот еко-систем на островите Галапагос, едно од местата кои го инспирирале Чарлс Дарвин да ја ... Read More »

Погледнете ја првата рекламна кампања на Kia во Индија која достигна 250 милиони прегледи

Првата рекламна кампања на компанијата Kia во Индија постигна спектакуларни бројки. Базирана врз дизајнот на моделите на корејската марка, кампањата има 250 милиони прегледи на сите дигитални платформи во земјата, за помалку од 40 денови од нејзиното стартување. Музиката од рекламата е исто така голем хит, со повеќе од 300.000 ... Read More »

Apple порачува „Не си играјте со мајката природа“ во импресивен спот за Денот на планетата земја

Најновото издание на кампањата „Shot on iPhone“ донесува енергична ода на мајката природа која остава без здив Apple го промовираше најновото продолжение на својата кампања „Shot on iPhone XS“, овој пат посветена на Денот на планетата Земја, во која донесува експлозија од бои и движења во обид истовремено да се ... Read More »

L’Oreal со порака до мажите: Вработувајте повеќе жени!

Еден од водечките светски брендови за козметички производи L’Oreal и агенцијата McCann Дизелдорф испратија визуелно инвентивна порака до водечките бизнисмени во светот да вработуваат повеќе жени. Брендот се фокусираше на статистички заклучоци добиени од повеќе меѓунардни истражувања за придонесот на женското водство во подобрувањето на профитабилноста, иновативноста и задоволството на ... Read More »

Пепси е првиот клиент на рускиот проект “небесен билборд”

Ако им веруваме на идеите кои рускиот адвертајзинг стартап StartRocket ги пласираше јавно, за брзо време во нашите медиа планови ќе вклучуваме и “рекламирање на небо“. Планот на компанијата StartRocket е да лансира десетици мали CubeSat сателити во орбитата на Земјата и да ги стави во формација која би претставувала ... Read More »

Запознајте ги “паметните кучиња“, првите кои се обучени да ги тренираат луѓето

Американската осигурителна компанија Geico направи креативна реклама во која што ги потсетува возачите дека не смеат да го држат мобилниот телефон додека се зад воланот. За таа цел, во спацијален центар се обучуваат кучиња, штом забелажат мобилен телефон, веднаш реагираат. Рекламата е дело на агенцијата The Martin и има за ... Read More »

Погледнете ја кампањата за новите редизајнирани adidas Ultraboost 19 патики создадени за новата ера на трчање

Новиот дизајн на 19 Ultraboost патиките можеби е поедноставен отколку порано, но кампањата за нив дефинитивно не е Агенцијата TBWA \ NEBOKO од Амстердам, креативен партнер на Адидас, започна глобална, интегрирана кампања за новите, редизајнирани adidas Ultraboost 19 патики. “Првиот комплетен редизајн на Адидас Ултрабуст е инспириран и создаден за ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365