Home » FMCG

FMCG

На барање на потрошувачите, Битолска млекара го збогати своето портфолио на производи

Ново Битолско екстра кравјо кисело млеко Најголемиот производител на млеко и млечни производи во Македонија – Бимилк го збогатува своето портфолио на кисело-млечни производи со уште еден освежителен вкус за сите љубители на изразито киселкав вкус на киселото млеко. Новиот производ – Битолско екстра кравјо кисело млеко, доаѓа како резултат ... Read More »

Нестле не успеа да го заштити обликот на чоколадата KitKat

Компанијата Нестле доживеа пораз во Европскиот суд на правдата, бидејќи не успеа да го заштити обликот на своите чоколади, кој се состои од четири штангли Европскиот суд ја отфрли жалбата на Нестле, со која сакаше да ја преиначи претходната пресуда против компанијата, пренесува Ројтерс. Од 2002 година, Нестле се обидува ... Read More »

Илирика успешно го спроведе преземањето на „Горење“ од „Хисенс“

Кинескиот холдинг „Хисенс“ (Hisense), официјално, стана сопственик на словенечката компанија за бела техника „Горење“ (Gorenje). Сега компанијата „Хисенс“ поседува 95.42% во сопственичката структура на компанијата за производство на апарати за домаќинство и бела техника од Велење. Во преземањето учестуваа инвестициски советници од Илирика. Понудата за откуп е прифатена од 5.165 ... Read More »

Нов дизајн за популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Омилените вина „Тиквешко бело“, „Тиквешко црвено“ и „Тиквешко розе“ од 3 литри во „bag-in-box“ пакување на ВВ „Тиквеш“ добија целосно нов дизајн на амбалажата. Новиот изглед на пакувањето ги следи современите пазарни трендови и одговара на специфичните очекувања на љубителите на вино во земјава и регионот, за постојани иновации и ... Read More »

Smartwater – првата “паметна вода“ инспирирана од облаците!

Пред нецели два месеци имавме прилика во соседна Србија да ја вкусиме водата која носи толку “модерно“ име….а сега слушаме дека и хрватите веќе почнале да уживаат во “паметната вода“ која има специјална приказна. Благодарение на Филип (фала Филип! :)) научивме дека Smartwater е првата вода на светот која најпрво ... Read More »

Платинест медал за врвното црвено вино „Барово“ на Decanter во Лондон

Во конкуренција од над 17.000 вина од целиот свет Врвното „тероар“ црвено вино „Барово“ на Винарската визба „Тиквеш“, од бербата 2015-та, е наградено со платинест медал на еден од најмасовните меѓународни вински натпревари – Decanter 2018, кој се одржува во Лондон, а на кој секоја година за престиж во винскиот ... Read More »

СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци

СКОПСКО доби нова бренд – екстензија Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналното СКОПСКО Нефилтрирано пиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот на пивската индустрија во Македонија. СКОПСКО Нефилтрирано е резултат на долгорочен ... Read More »

Ципирипи веќе нема да биде бренд на Нестле

Популарниот српски бренд “Ципирипи“ (Cipiripi) многу скоро ќе ја “напушти“ компанијата Nestle. Како што пренесуваат медиумите од соседството, “ципирипи“ чоколадните таблети и крем ќе добијат свој нов сопственик во Силбо група, која во својот состав ја има компанијата “Параќинка“ а.д. Параќин. Трансакцијата, како што се најавува, ќе биде објавена на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365