Home » Герила маркетинг

Герила маркетинг

„Разбуди се Скопје“-го потсети главниот град на земјотресот од 1963 година

Скопјани денеска во 5:17 часот ги разбуди звукот на сирените во знак на потсетување на катастрофалниот скопски земјотрес од 26 јули 1963 година Група урбани уметници од Центарот за современи уметности ја реализираа аудио акцијата „Разбуди се Скопје“ точно во 5:17 минути на пет различни локации низ градот и ги потсетија скопјани ... Read More »

Забележани црвени балони на Форд возилата низ Скопје

Започнува новата сервисна акција „Врати му со љубов на твојот Форд“ по повод Денот на жената Денес, 8-ми март, Форд ја започнува својата нова сервисна акција наречена „Врати му со љубов на твојот Форд“. Користејќи го токму Меѓународниот ден на жената како повод, Форд одлучи оваа акција да ја започне ... Read More »

Маркетинг агенцијата Перфект изработи одлична герила кампања со која ги повикува жените да пријават насилство

Кампањата е во соработка со УСАИД и Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ Изминатиов период на најнеочекуваните места во Скопје “изникнаа” информативни пораки низ најфреквентните кафе локали низ Скопје, кои верувајте не промашија ничие око. Пораките се со цел да се подигне свесноста за семејното насилство ... Read More »

Хуманитарна акција во Скопје: Закачете јакна на дрво и стоплете некого

Хуманитарната акција во која на дрвја се закачаат јакни за социјалната категорија граѓани наредниот викенд ќе се одржи во Скопје. Нивниот повик ви го пренесуваме во целост: Ајде да помогнеме! Идат зисмки денови и има луѓе на кои можеме да им помогнеме! Идејата е на 4,5 и 6 Декември од ... Read More »

Тизер кампања во Скопје која “растура“ и “склопува“….човечки психи..

Го знаеш ли Др. Виктор Терзиев? Од Скопје е? Психотерапевтон бе…..Аман бе…како не? Има и сајт фала богу, се е легално. Јак е…многу!…има билборди по цело Скопје за него…автобуси…банери на фејсбук…све! Има, како не, има он.. баеѓи “пациенти“… (уште да немаше тука :) )….еве поврзи се со нив на Твитер: ... Read More »

Уништени улични објекти во Бугарија добија очи

Во изминативе два месеци низ Бугарија уништените улични објекти се претворија во уметност. Тие добија очи кои треба да ги хуманизираат улиците и животната средина, а со тоа да го привлечат вниманието на минувачите. Иницијативата, именувана како „Eyebombing“ ги опфаќа формите на надворешното опкружување, со цел луѓето да го гледаат ... Read More »

Огромно гнездо со јајца се “насели“ среде Скопје

Новата уметничка акција насловена како „Поддршка за птиците во Скопје“ има за цел во овие предвелигденски денови да алармира на се поголемиот број исечени дрвја во градот. Во центарот на Скопје се појавија огромни „гнезда“. Граѓанските активисти со ова герила акција повторно упатуваат апел во име на граѓаните (и на птиците) ... Read More »

Нови графити со интересни пораки се појавија во Скопје

Илустративни пораки, уметнички креации, графити….. како и да ги наречеме станува збор за интересни примамливи сликовити пораки што одземаат внимение и будат интерес. Секој ги толкува и ги доживува на различен начин, но сите многу вешто ја откриваат главната порака Нови графити на повеќе локации во Скопје викендот го одземаа ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365