Home » Digital » Заканата со нуклеарна војна е во согласност со правилата за користење на Твитер

Заканата со нуклеарна војна е во согласност со правилата за користење на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп го користи Твитер за речиси сите објави, па така и да се закани со војна кон Северна Кореја, а Твитер не планира да го спречи тоа

Познато е дека Доналд Трамп, веројатно најмалку конвенционалниот претседател на САД во историјата, е голем љубител на Твитер. Оваа социјална мрежа ја користи за своите приватни пресметки со неистомислениците, за политички објави, коментари за секојдневните настани и воопшто за се` за што ја користеше и кога не беше претседател.

Не, со големите овластувања доаѓа и голема одговорност, а Трамп и понатаму продолжува по свое. На пример, во вторникот, на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, во твит му порача дека има “поголемо и помоќно нуклеарно копче на својата работна маса”, и дека тоа функционира. Секако, ова тврдење може да се смета за закана од нуклеарна војна, па многу корисници одлучија до Твитер да ја пријават оваа објава на Трамп- но тоа се покажа безуспешно.

До оние кои навеле дека ваквите закани претставуваат кршење на Твитер правилата за користење, од компанијата им било одговорно дека во оваа објава “нема ништо што е во спротивност со нивната политика против заканите и насилството”. Имено, новите правила говорат дека одредбите за заканите за насилство не се однесуваат на воени и владини ентитети.

По овај повод, протестантите во Сан Франциско, започнаа апел за банирање на профилот на Трамп, а фразата “”@jack is #complicit” – имплицира дека Џек Дорси, еден од основачите на оваа социјална мрежа, би можел да биде соучесник во случај навистина да дојде до нуклеарна војна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing365 Marketing365 Marketing365