Home » Во фокусот » „Зошто палачинките не ми изгледаат толку вкусно како на рекламите?“

„Зошто палачинките не ми изгледаат толку вкусно како на рекламите?“

Дали ви се случило да гледате некоја реклама за храна, на изглед толку вкусна, што одма се фаќате за работа во кујната? Една „висококатница“ од палачинки со сладок прелив и шлаг на врвот? Се’ сте направиле како што е редот, но и покрај сите обиди, сепак не изгледа како на рекламата, така? Сигурно има некој трик? Да, во право сте, има трик.

Помеѓу палачинките се става картон за да изгледаат повисоко, слаткиот прелив е всушност автомобилско масло бидејќи не се апсорбира во палачинките, а шлагот на врвот е едноставно пена за бричење која не се топи и држи форма. Сега не звучи толку вкусно, нели?

Но, тоа е вистината.

Неодамна, Твитер профилот How Things Work (@ThingsWork) објави видео во кое открива дел од триковите „зад камерите“ кои маркетерите ги користат во продуцирањето на „вкусни“ реклами за храна и појалоци. Погледнете:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing365 Marketing365 Marketing365