Home » Author Archives: Boris

Author Archives: Boris

Наташа Божиновска Миркова: “Со LSPR целта ни е да овозможиме квалитетна едукација и простор за унапредување на ПР индустријата“

Лондонската школа за односи со јавност (LSPR) по повеќе од една деценија повторно се враќа во Македонија на голема врата. По 23 генерации во Србија и штотуку завршената во Сараево, Лондонска школа за односи со јавност во септември најви свој старт и кај нас со помош и поддршка од агенцијата ... Read More »

Операторот Vip станува А1

Телекомуникациската компанија Vip, која е присутна на македонскиот пазар речиси 12 години e член на А1 Телеком Австрија Групацијата, водечкиот комуникациски провајдер во Централна и Источна Европа. А1 Телеком Австрија Групацијата обезбедува услуги (мобилни и фиксни) за приближно 24 милиони корисници вклучувајќи телефонија, безжичен интернет, мултимедијални услуги, податочни услуги, решенија ... Read More »

Како да си го смениш денот на подобро во новите реклами на New Moment

Замени го понеделник во петок, седни на машки муабет и разиграј си го денот. Овие пораки се во фокусот на трите нови реклами за кафето „Паскалин“ кои ги изработи маркетинг агенцијата New Moment – New Ideas Company. Во сите три видеа се појавуваат реномираните македонски актери Никола Ристановски и Амернис ... Read More »

Претседателска Кампања `19: Какви слогани и визуелни комуникации одбраа кандидатите

Денеска официјално започнува изборната кампања во пресрет на Претседателските избори кои треба да се одржат на 21 април (прв круг) и 5 мај (втор круг). Кандидатот Стево Пендаровски кој доби подршка од владините партнери СДСМ и ДУИ подржан и од нивните коалициони партии, на изборите ќе настапи со слоганот “Заедно ... Read More »

Фотографиите на Анастасија Атанасоска дел од изложбата “Букурешт: Визии”.

Од 29ти март до 4ти април во ОК Центарот во Букурешт ќе биде отворена изложбата на фотографии “Букурешт: Визии”.  Ќе бидат претставени четворица реномирани фотографи, меѓу кои и Анастасија Атанасоска, македонски кинематограф и фотограф која долги години работи во Романија. Анастасија е ко-сопственик на “Sparki Studio” и сопственик на “Epic ... Read More »

Дан Тимотин е новиот генерален директор на Пивара Скопје

Од 1. март 2019 нов генерален директор на Пивара Скопје е Дан Тимотин. Тој на оваа функција доаѓа по Владимир Косијер, кој заминува на нова раководна позиција во системот на  Coca-Cola HBC, како менаџер за продажба за Русија. Новиот генерален директор на Пивара Скопје, Дан Тимотин е искусен менаџер кој ... Read More »

Жените во центарот на вниманието во рекламите за време на доделувањето на Оскарите

Nike, IBM, Ford, па дури и AB InBev оваа година се претставија со реклами во кои жените ја имаат главната улога Ѕвездата во рекламните блокови за време на овогодинешниот Оскар, несомнено беше кампањата “Dream Crazier” од Најк, со Серена Вилијамс во улога на наратор во рекламата, во која се прикажани ... Read More »

„Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 10%, раст на консолидираната нето добивка од 7%, инвестиции во износ од 1,1 милијарди денари и 212 нови вработувања во периодот јануари – декември 2018-та

  „Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – декември 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – декември, продажбите достигнуваат 7.506.114.294 денари, што е за 8% повеќе во споредба со истиот период од минатата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365