Home » Extra 5

Extra 5

Facebook: “Вестите ќе бидат 4% од News Feed-от на корисниците, преку истражувања ќе се утврдува довербата и рејтингот на изворите“

Минатата недела, Facebook соопшти важни промени во врска со својот News Feed чијашто цел ќе биде “да помогнат во зближувањето на луѓето преку Facebook конекции кои имаат вистинско значење”. Како резултат на овие промени, корисниците ќе гледаат помалку јавни содржини, вклучувајќи вести, видеа и постови од брендови. Синоќа, од Facebook ... Read More »

Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние кои поради одредена причина немаат запишано или завршено високо образование. Едни од најбараните занимања во креативната и дигитална индустрија на пазарот, но и најпривлечни за ... Read More »

Учествувајте во регионалното истражување за состојбата на комуникациските професии

Порталот Маркетинг мрежа од Србија, заедно со агенцијата Smart+ Research, започнаа со истражување кое се занимава со клучните теми од областа на маркетингот и комуникациите, како и трендовите за 2018 година. Прашалникот е наменет за професионалците од секторите за корпоративни, дигитални комуникации и маркетинг од земјите од екс-Ју регионот (Србија, Хрватска, ... Read More »

Телеком испраќа засилување во Загреб!

Телеком носи засилување за утрешниот натпревар со Црна Гора Македонија е во транс по синоќешната еуфорија што ни ја приредија нашите ракометари. Се` поголем е бројот на навивачи кои преку социјалните мрежи се организираат за во живо да ги проследат преостанатите два натпревари од првата групна фаза во Загреб. Телеком, ... Read More »

РЕХАУ Македонија промовиран во нов партнер на машката ракометна репрезентација

Спортскиот маркетинг не е област со која можеме којзнае колку да се пофалиме како индустрија, но се чини работите пополека се менуваат на позитивно. Оттаму, навистина одлична вест е кога домашни успешни компании се појавуват во ваква улога и со својот допринос влијаат во континуираниот развој на нашите национални спортови.  ... Read More »

За Discovery и EuroSport била побарана “многу повисока сума на пари за продолжување на договорот“

Дел од македонските провајдери повеќе не ги емитуваат каналите на Discovery и EuroSport. Според извори кои ги консултираше порталот Фактор, не станува збор за едностран прекин на емитувањето туку главната причина е што договорите со каналите истекол на 31 декември 2017, а за новиот договор од страна на компанијата сопственик на ... Read More »

25 години УСАИД во Македонија

25 години вистинско пријателство со македонските компании – создавање и поддршка на силни и конкуренти учесници на локалниот и меѓународниот пазар Американската агенција за меѓународен развој во Македонија, УСАИД, годинава ја одбележува 25 – годишнината од работата во Македонија. Во рамките на изминатиот четвртина век, УСАИД, во партнерство со македонските ... Read More »

„Дискавери“ и „Еуроспорт“ недостапни на “Телеком“ и “Оне-Вип“

Документарните канали на „Дискавери“ и спортските канали „Еуроспорт“ се исклучени од понудата на провајдерите „Оне-Вип“ и „Македонски Телеком“ по одлука на самите првајдери, велат од агенцијата „Креативне идеје“, што ја застапува корпорацијата „Дискавери комјуникејшенс“, сопственик на исклучените канали. „И покрај нашата отвореност и добра волја за преговори, изненадени сме и воедно ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365