Home » Digital (page 20)

Digital

Гугл отстранил 3,2 милијарди “лоши реклами“ во 2017 година

Гугл исто така тврди дека 320.000 лоши издавачи биле исфрлени од огласувачката мрежа во изминатата година Во 2017 година, Гугл отстрани повеќе од 3,2 милијарди “лоши реклами” како дел од своите напори за спречување на оние кои ја злоупотребуваат нивната огласувачка мрежа. За споредба, треба да се напомене дека во ... Read More »

EmbedSocial лансираат нова платформа за Instagram “Stories”

Да расчистиме уште на почеток. Instagram почнува да владее во светот на друштвените мрежи. Како дел од Facebook, ни се чини дека водечката позиција наменски му е препуштена на Instagram каде брендовите се’ повеќе се преселуваат со цел да го задржат или зголемат органскиот обсег кој веќе е во пад на ... Read More »

Гугл ќе го забрани рекламирањето на Биткоин и сите други криптовалути

Гугл се придружува на Фејсбук во забраната за рекламирање на Биткоин и останатите криптовалути Компанијата, која обезбедува најголем дел од дигиталниот маркетинг на интернет, соопшти дека планира да ја менува својата политика за рекламирање за одредени финансиски услуги, помеѓу нив и за криптовалутите, почнувајќи од јуни. Новите ограничувања ќе важат ... Read More »

Лажните вести на Твитер се шират многу побрзо од вистинските

  Лажните вести на Твитер се шират побрзо и подалеку од вистинските, според истражувачите на Технолошкиот институт во Масачусетс, кои анализирале 4,5 милиони твитови. Во студијата се испитани 126.000 различни вести кои на Твитер во периодот од 2006 до 2017 година ги споделиле 3 милиони луѓе, а истражувачите откриле дека ... Read More »

Инстаграм ќе воведе четири нови функции

  Популарната социјална мрежа за споделување фотографии Инстаграм, планира да воведе четири нови функции, кои се уште се во фаза на тестирање, но веќе е познато кои би биле тие. 1.Универзален портрет мод Станува збор за посебно копче кое ќе го замени нормалното копче за правење фотографии кога фотографираме со ... Read More »

Гугл нуди 150 милиони евра за дигитални медиски иновации

Во рамките на програмата Digital News Initiative Innovation Fund, Гугл ќе поддржи висококвалитетно новинарство во технологијата и иновациите Апликациите за повикот на Гугл за доделување грантови за иновации во дигиталните медиуми треба да покажат нов начин на размислување и развој на бизнис модели, дури и на начинот на кој публиката ... Read More »

Ќе им донесе ли гигантот Амазон опасна конкуренција на банкарите?

Компанија Амазон за пет години би можела да има 70 милиони корисници на финансиски услуги, покажува едно неодамнешно истражување. Концептот „Amazon bank“ би можел така наскоро да порасне на повисоко ниво, е заклучок на консултантската куќа “Bain & Co” која го правела истражувањето. Наводно, американскиот технолошки гигант веќе преговара со неколку ... Read More »

Фејсбук ќе им овозможи на медиумите да означуваат „ударни вести“

На почетокот од годинава, Фесјбук објави соопштение во кое се заложи дека на корисниците ќе им овозможи да добиваат вести со повисок квалитет во нивниот News Feed. „Луѓето ни кажуваат дека сакаат да гледаат информативни вести за работи кои се случуваат околу нив во моментот кога тие се случуваат“, нагласија ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365