Home » Author Archives: Dani

Author Archives: Dani

#KAKTUS2017: Фестивал на интегрирани комуникации на 1 и 2 ноември во Белград

Порталот Marketing mreža на 1 и 2 ноември во хотелот Crowne Plaza во Белград го организира третиот по ред национален фестивал на интегрирани комуникации – KAKTUS 2017. Под овогодишниот слоган “Look SHARP. Think SHARP“, акцентот на фестивалот ќе биде на интеграцијата, но и на различните, „остри“ идеи, кои излегуваат од ... Read More »

Моќта на истражувачкото новинарство на Weekend Media Festival: Се` за скандалот кој го сруши најголемото фудбалско царство

После неколку месеци проучување на милиони страници за корупцијата во ФИФА, Jonathan Calvert и колегите од The Sunday Times, го разоткрија најголемиот скандал во историјата на фудбалот. Тоа беше крајот на ФИФА каква што ја познававме дотогаш. За своето 12 годишно искуство на чело со истражувачкиот тим и рушењето на ... Read More »

Интеграција на BalCann-ски начин на Weekend Media Festival

Ѕирнете зад кулисите на некои од повеќе наградуваните проекти кои успешно ги споија огласувањето и односите со јавноста Интегрираната комуникација во индустријата, со сингерија на огласувањето и односите со јавноста, постигнува одлични резултати, а своите искуства со реални интегрирани кампањи ќе ги споделат претставниците на пет регионални агенции, чии што ... Read More »

Запознајте ја Моли, генијалецот во изведување на секојдневните куќни задачи

Мрзливоста е мајка на изумите Велат дека неопходноста е мајка на изумите, но мрзливоста и исто така кандидат за таа титула. Запознајте ја Моли, главната пртагонистка на новата реклама на General Electric, која пронаоѓа генијални начини да ги заврши своите домашни куќни задачи. Изнервирана од секојдневните досадни задолженија, Моли одлучува ... Read More »

Bruketa&Žinić OM сега се Bruketa&Žinić&Grey

Grey мрежата, дел од најголемата светска групација за комуникациски услуги WPP, ја заврши аквизацијата на мнозинскиот удел  во агенцијата Bruketa&Žinić OM, kaкo и 50% од уделот во нејзината сестринска агенција Brigada. Агенциите сега се спојуваат со Grey Загреб, и се формираше агенција Bruketa&Žinić&Grey. Управувачкиот тим го сочинуваат Давор Брукета и ... Read More »

Борис Ефтимовски избран за нов Претседател на ИАБ Македонија

Борис Ефтимовски, сопственик на специјализираниот портал “Маркетинг365“ и професионалец од областа на маркетингот и односи со јавноста, е избран за нов Претседател на ИАБ Македонија, здружението чија основна цел е развој и унапредување на дигиталниот адвертајзинг пазар. Ефтимовски на позицијата доаѓа на местото на Игор Поповски од “ЦрноБело Медиа“ кој ... Read More »

Нова кампања на Неотел и Division – „Почувствувај ја брзината!“

Со задоволство Ви ја претставуваме новата кампања на Неотел за новите интернет и ТВ пакети со далеку поголеми брзини, за потребите на секој нов корисник, сработена од маркетинг-агенцијата Division. За таа цел, поразговаравме со претставници од креативниот и продукцискиот тим. Поаѓајќи од брзината, како атрибут кој секој корисник ја посакува ... Read More »

55 агенции во конкуренција за BalCannes лавовите

25 членови на жирито започнаа со оценување на 120 проекти со кои за BalCannes лавовите конкурираа 55 агенции Денес започна жирирањето за BalCannes, регионалната ревија на рекламини агенции, за која 55 агенции ги пријавија своите најдобри проекти, вкупно 120. Регионалното жири кое брои дури 25 членови, стручњаци кои доаѓаат од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365