Home » Author Archives: Dani (page 2)

Author Archives: Dani

Денес стартува седмата Недела на Дизајнот во Скопје – Унгарија земја во фокус

Унгарија, каде се создадени пенкалото познато како „биро“ (Ласло Биро, 1938), Рубиковата коцка (Емо Рубик, 1975) и Нојмановата архитектура што е основа на сите модерни компјутери (Јанош Нојман, 1945), е земјата во фокусот на годинашното 7. издание на Недела на дизајнот во Скопје (22-26 ноември). „Обликување на Унгарија – дизајнот ... Read More »

Регионална дигитална конференција за која сите зборуваат – дознај зошто сите говорат за DAMconf

DAMconf заинтригира со програмата, одушеви со говорниците Многумина се сѐ уште под влијание на впечатоците од фантастичната DAMconf конференција во организација на ClickAttack и медискиот партнер Nova TV, одржана во City Plaza центарот во Загреб, четврта по ред – ако не бевте оваа година, посетете нѐ следната година, а најинтересните ... Read More »

Прогласени победниците на Epica Awards 2017

Минатата недела во Берлин се доделени Epica Awards 2017. Овогодишните добитници на Гранд При наградите доаѓаат од Канада, САД, Полска, Германија и Франција. Жирито одлучи да додели две Филм Гранд При награди оваа година. Мрежа на годината е McCann Worldgroup, Агенција на годината е BBDO New York, а Продукциска куќа ... Read More »

Победници на 10. јубилеен СКПФ „Вештачка реалност“

Јубилејниот 10. Скопје постер фестивалски конкурс за студентски плакат на тема „Вештачка реалност“ ги надмина очекувањата. Пристигнаа плакати од 68 држави ширум светот. Се повеќе факултети се заинтересирани за воведување на Скопје постер конкурсот во рамки на своите наставни програми, а забележан е и зголемен интерес за изложување на плакатите ... Read More »

Професионална реклама за половна хонда која достигна цена 300 пати поголема од почетната

Оваа одлична реклама која стана вирална е дело на филмскиот режисер Макс Ланман, кој сака да и помогне на својата девојка да ја продаде својата половна Хонда Филмскиот режисер Макс Ланман направи професионален оглас за половна Hondа Accord од 1996 година, со цел да и` помогне на својата девојка Кери ... Read More »

Кампања против стереотипите за жените и врежаните симболи за женственост

Во оваа необична кампања за козметичкиот бренд Julep, една разлутена жена буквално се бори со стереотипите и врежаните симболи за женственост. Кампањата ја направи агенцијата Joan Creative, а ја режираше Алекс Прагер. Во спотот, главната хериона оди по улица и по пат, со кик бокс потези, се бори против иконите ... Read More »

Во оваа Божиќна реклама, дури ни Дедо Мраз не може де го дешифрира секое писмо

Спотот насловен како „Цртеж“ го направи агенцијата BETC Париз за швајцарскиот малопродажен бренд Manor, и донесува забавна приказна за модерниот Дедо Мраз Special Everyday, односно Посебен секој ден, е мотото на швајцарската трговска куќа Manor – да го направат секој ден посебен. Значи, кога е во прашање Божик, најпосебниот ден ... Read More »

Зошто само еден ден, кога може да биде цела недела-BLACK WEEK во „Божиновски часовници и накит“

BLACK WEEK  во „Божиновски часовници и накит“ – 20% попуст на целиот асортиман започнувајќи од понеделник (20.11) Во духот на кампањата „Победи го времето, живеј го моментот“, Божиновски часовници и накит реши да се обиде да излезе од рамката на Black Friday  и на своите ценети потрошувачи да им овоможи ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365