Home » Author Archives: Гостинска Статија

Author Archives: Гостинска Статија

Musical.ly – нова хит платформа за соработка со инфлуенсери

Musical.ly е една од најпревземаните бесплатни апликации,  има повеќе од 133 милиони корисници ширум светот Исклучително успешната музичка платформа Musical.ly веќе некое време е глобален хит, додека на нашите простори допрва треба да заживее. Некои ја нарекуваат “најголема креативна платформа на светот“, а работи на принципот на објавување на видео ... Read More »

Тодор Стојчевски: И промоцијата бара балансиран пристап

Автор: Тодор Стојчевски, директор на Агенција за односи со јавност Чептер 4 Македонија Сé во животот мора да има баланс. Дури и во промоцијата. Затоа што, премногу зборување и појавување во јавност – создава проблеми. Што вели еден познаник „страв ми е да го отворам и фрижидерот за да не ... Read More »

Колумна на Наталија Тошева: “Маркетинг – модерната уметност во бизнис сферата“

НАУТРО Денот на уметникот започнува со шолја топло кафе и свеж воздух на тераса. Следуваат моментите на спокој и ловење на енергичните искри во воздухот за да се започне денот на што е можно покреативен и енергичен начин. Влегувањето на уметникот во своето ателје е момент на среќа, искреност и ... Read More »

И подарувањето има своја ПР улога – „Wow“ е она што сакате да го чуете кога некому ќе подарите нешто

Автор: Маја Величкова, “Специјалист за подароци“,  www.WOWBox.mk Секој од нас со својата надворешност, со постапките и однесувањето и со она што го споделува во разговор, кај другите предизвикува впечатоци и чувства. Во идеален свет сите би сакале да комуницираме убави пораки и на тој начин да шириме убава енергија. Во ... Read More »

Како да се направи добар „лош адвертајзинг“?

Колумнава е напишана во The Drum од Brian Millar. Беше прилично споделувана периодов. Ја пренесуваме само за да ги доближиме дел од размилслите кои се трендинг во индустријата….Со многу од работите не се согласуваме или ги спориме…а неколку поенти навистина стануваат фактии. Coca-Cola предничи во тоа. Apple бријлираше во тоа ... Read More »

Сандра Спирова: Пет причини зошто уживам да работам во маркетинг агенција

Креирање на различни решенија за клиентите, со цел да отворат нови можности кои се опипливи, квантитетни и квалитетни, мотивираат и се причина со која работното место како акаунт во маркетинг агенција е отсликување на она што го поседувам да го презентирам и да се претставам себе си. Разновидноста која ја ... Read More »

Колумна на Марија Димовска: Обликување на имагинацијата до маркетинг цел

Во секојдневното живеење, имагинацијата е неизоставен дел кој нѐ тера да ги согледуваме нештата од поинаква перспектива. Оваа перспектива ни помага при полесно рационализирање и опуштање на стегите. Да ја движиш имагинацијата во правилни правци е умствена вежба. Ако ги тргнеме на страна секојдневните случувања, и се осврнеме кон потребата ... Read More »

Катерина Славова: Што треба да знаеме за однесувањето на корисниците на интернет?

Автор: Катерина Славова – директор на EasyPlatform во Македонија Какво е однесувањето на корисниците на интернет? Што тие прават онлајн? Одговорите на овие прашања се потребни за сите компании и агенции кои го користат интернетот како канал за огласување, продажби, ПР и комуникација, бидејќи може многу да ни помогне за ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365