Home » Author Archives: Маја Ташева

Author Archives: Маја Ташева

Неформално-формално со Ива Дујак. За сите што не ја знаат лично, а би сакале

Ни беше задоволство да си помуабетиме со Ива, која е дел од тимот на Brand Union и го менаџира секторот за дигитални операции. Заедно со девојките од Skopje Casual, веќе 5 години споделуваат модни инспирации, соработки со интернационални брендови и се меѓу пионерите за модно блогирање во Македонија. Но, Ива ... Read More »

„БРЕД Е SINGLE“ – Најнова кампања на ниско-буџетниот авио превозник Norwegian Airlines која моментално е хит во светски рамки

Речиси и да не постои медиум, кој не ја пренесе веста за распадот на бракот на една од најпознатите двојки на денешницата, на холивудските актери Бред Пит и Анџелина Џоли. Холивудската двојка „Бранџелина“, како што милуваа да ја наречат фановите, го привлече и вниманието на маркетинг тимот, кој стои зад ... Read More »

Германскиот бренд EDEKA со интересна новогодишна реклама со супер порака

Пред екот на Новогодишните и Божиќните празници, германскиот бренд EDEKA, лидер во малопродажната и FMCG индустрија кој со своите супермаркети опфаќа 26% на германсиот пазар,  пласираше интересна кампања со која ја „разбранува“ јавноста ширум Европа. Во својата ТВ реклама, вклучуваат старец, кој пристигнува во својот дом, а се обидува да го ... Read More »

Интервју со Милица Поповиќ: „Маркетинг експертите се жалат дека Facebook премалку се фокусира на автентично поврзување на брендовите и луѓето”

Денеска на Маркетинг365 имаме задоволство да поразговараме со Милица Поповиќ, Комуникациски експерт во PrPepper, дел од Bee Premium Group Србија. Ќе прочитаме „од прва рака“ за предизвиците со кои се соочуваат брендовите и агенциите на српскиот пазар и регионот при креирање на комуникациските стратегии за онлајн пазарот, како тоа се ... Read More »

Да се запознаеме со… Јасмина Масри

“Да се запознаеме со..“ е секција  на М365 во која нашите читатели ги запознаваме со нашите читатели. Секција првенствено посветена на луѓето кои работат во маркетинг и ПР секторите во македонските компании, во која преку неколку кратки, блиц прашања промовираме професионалци кои знаме дека редовно си го читаат М365 и кои накратко ... Read More »

Разговор со Коста Петров во пресрет на Marketing Kingdom во Белград

Еден од најголемите светски маркетинг настани, Marketing Kingdom, по двегодишна пауза, се враќа во Белград. Дводневниот маркетиншки спектакал вклучува презентации од некои од најголемите светски маркетинг експерти кои доаѓаат од супербрендовите како You Tube, Microsoft, Coca-Cola, Henkel, Philips, Huffington Post и BBC. Во пресрет на настанот кој ќе се оддржи ... Read More »

Бидете дел од 8-мото Бизнис Кафе Македонија!

Бизнис кафе Македонија е елитен настан кој претставува организирано бизнис дружење и во својата агенда секогаш вклучува интересни и еминентни говорници, изградени интелектуалци на професионален план кои на автентичен начин ќе ви ја пренесат својата „мисија до успехот“. Настанот се одржува на секои два месеци во годината,  најчесто во различни локали ... Read More »

Coca – Cola со новогодишна реклама „Направи некого среќен со Coca – Cola подарок“

Секоја година брендот Coca Cola нè „разнежнува“ со реклама за Новогодишните и Божиќните празници и не потсетува на новата празнична магија.  Првата реклама на Coca Cola за Новогодишните и Божиќните празници датира од далечната 1958 година. Оваа година, освен автентичниот дедо мраз на Coca-Cola, специјално за празниците Coca Cola  претставува ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365