Home » Digital (page 20)

Digital

YouTube воведува кратки реклами што нема да може “да се скокнат“

Почнете да работите на Вашето трпение додека отворатe YouTube…. Во текот на вчерашниот ден YouTube информираше дека наскоро воведува кратки реклами што нема да биде возможно да се прескокнат. Со тоа ќе ги присилат корисниците да ги погледаат, дури и ако тие не сакаат :( Видеата познати како “Bumber ads” ... Read More »

Facebook го отвори Messenger за брендовите

Долгоочекуваниот потег на Facebook да ја отвори својата Messenger апликација за бренд комуникации, за која во неколку наврати претходно пишувавме на Маркетинг365, се случи во вторникот, кога компанијата ја претстави својата “Messenger Platform” и live API алатки. Марк Зукерберг, CEO на Facebook, ја претстави технологијата за време на годишната компаниска ... Read More »

Facebook ја надгради својата live streaming апликација со нови функции

Како што расте стримингот во живот, Facebook ги вложува своите пари во видео. Едно истражување од 2015 откри дека видео постовите на Facebook имале најголем reach на социјалната мрежа, а подоцна истата година, Facebook ја лансираше својата алатка за стриминг во живо – Live. Сега, Facebook ја прави алатката да ... Read More »

Огласувачите ги преценуваат социјалните мрежи Facebook, Twitter и Instagram

Mark Ritson, долгогодишен колумнист на Marketing Week, мисли дека огласувачите кои своите средства ги наменуваат само на социјалните мрежи, се многу малку упатени во маркетинг На медискиот форум на Австралискиот сојуз на национални огласувачи (AANA), британскиот професор по маркетинг Mark Ritson, од бизнис школата во Мелбурн и долгогодишен колумнист на ... Read More »

Google претстави нова платформа за аналитика

Google ја претстави својата нова маркетиншка платформа за аналитика наречена Google Analytics 360 Suite. Производот ги вклучува основните функции на Google Analytics Premium и Adometry, како и нови дополнителни четири софтверски понуди. Тоа се Audience Center 360 (инструмент за управување со податоци, кој што ја интегрира адвертајзинг платформата DoubleClick), Optimize ... Read More »

Facebook ја објави алатката Lift API со која маркетерите ќе добијат повеќе можности за проучување на ефектите од нивните реклами

Изминатите неколку месеци, главна тема во светот на дигиталните реклами беше појавата на повеќе алатки за мерење. Имајќи го тоа на ум, Facebook објави две интересни иницијативи кои ги окарактеризира како тестови. Првата е наречена Lift API, која ќе им овозможи на многу повеќе огласувачи, Facebook маркетинг партнери и други ... Read More »

LinkedIn лансираше нова опција за таргетирање

Скоро три недели по затворањето на својата огласувачка мрежа, LinkedIn воведе сервис со кој им овозможува на маркетерите да правата таргетирани кампањи со големи размери, способен за таргетирање на луѓе од 30 000 компании одеднаш. Адвертајзерите кои ќе ја користат оваа услуга, наречена LinkedIn Account Targeting, ќе можат да достават ... Read More »

‘Реакциите’ на Facebook се најновиот знак дека живееме во свет на емотикони

Facebook  ги воведе долгоочекуваните ‘Реакции’, опција преку која корисниците ќе можат да го постават курсорот на Like копчето и да изберат поинаква визуелна експресија за постот. ‘Реакцииите’ вклучуваат “love”,”haha”, “wow”, “sad” и “angry.” Развојот на оваа опција беше првпат обелоденет во октомври 2015, а ‘Реакциите’ се сега достапни глобално. Facebook ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365