Home » Tag Archives: апликација

Tag Archives: апликација

Burger King лансираше апликација со која може да се „горат“ рекламите на конкуренцијата

Во адвертајзингот постои долга традиција на потсмевање или омаловажување на конкурентските реклами. Сега, брендот за брза храна Бургер Кинг ја одведе оваа „тактика“ во мобилната ера, со новата апликација „Burn That Ad.“ Со цел да ја промовира новата услуга на бразилската франшиза на Бургер Кинг за нарачка на храна, наречена ... Read More »

Апликација која ве спарува со вашиот двојник од светот на уметноста

На крајот од секоја година се осврнуваме врз оние работи кои ја одбележаа и оставија значајна трага. Кога се во прашање дигиталните и интегрирани кампањи, своја трага секако остави апликацијата на Google преку која може да го најдете својот двојник во светот на уметноста – прикачувате селфи и потоа апликацијата ... Read More »

Апликација која им помага на глувонемите деца да научат да читаат

Кинескиот технолошки гигант Huawei имаше многу лоша година, дополнително влошена со неодамнешното апсење на нивниот Генерален финансиски директор во Канада – настан кој дополнително ќе ја зголеми недовербата кон брендот и ќе ги зголеми грижите дали неговите продукти навистина претставуваат безбедносна закана за корисниците. Од друга страна, маркетиншкиот тим на ... Read More »

Нова апликација која ги носи Бекам, Меси, Нејмар и другите фудбалски ѕвезди поблиску до фановите

  Дејвид Бекам, Лионел Меси и Нејмар Џуниор се само дел од големите фудбалски имиња кои се појавуваат во премиерниот промотивен спот за новата апликација Otro – дигитална стартап платформа која ќе ги поврзува фудбалските ѕвезди директно со нивните фанови. Апликацијата има за цел да помогне во поврзувањето на ѕвездите ... Read More »

Инстаграм лансира нова апликација која ќе го олесни онлајн купувањето?

Една од најпопуларните платформи за споделување на содржина фотографии и видео содржини, Инстаграм, наводно, планира да лансира нова апликација со цел да отвори дополнителен простор за интернет купување Компанијата Фејсбук, која пред шест години ја купи платформа за споделување на фотографии Инстаграм, ја разгледува можноста за лансирање на посебна апликација, ... Read More »

„Арја Старк“ од Game of Thrones лансираше апликација за креативци

Мејзи Вилијамс, ѕвездата од хит-серијата Game of Thrones која го глуми ликот на Арја Старк, заедно со својот соработник Дом Сантри лансираше апликација наречена „Daisie“, специјално наменета за креативци. Иако веќе етаблираните социјални мрежи како Instagram им нудат на дизајнерите, илустраторите, фотографите и другите уметнички индивидуалци платформа за себепромоција, Вилијамс ... Read More »

Komunicira.me – нова бесплатна апликација за инклузија на лицата со оштетен слух

Komunicira.me е апликација која ќе ја сруши комуникациската бариера помеѓу лицата со оштетен слух и остатокот од светот. Оваа бесплатна апликација им овозможува на сите поединци да комуницираат со лицата со оштетен слух и да го научат македонскиот знаковен јазик. Ќе им овозможи интеграција на лицата кои комуницираат со овој ... Read More »

Фејсбук воведе Messenger Kids за деца корисници

Се проценува дека на Messenger постојат 20 милиони корисници на возраст под 13 години Facebook ја претстави својата прва прилагодена апликација дизајнирана исклучиво за оние кои сеуште не влегле во тинејџерските години, со тоа индиректни признавајќи дека не успееја да ги спречат лицата помлади од 13 годишна возраст да отвараат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365