Home » Tag Archives: европа

Tag Archives: европа

Нови правила за политичко огласување на Твитер и во Европа

Од 11 март и во Европа ќе важат новите правила за политичко огласување, кои се воведени за време на изборите во САД, најави Твитер. Ова значи дека секој може да ги види рекламите поставени на Твитер за кои е дадено одобрение од определена партија или кандидат во Центарот за транспарентност ... Read More »

Дојче Телеком e највреден европски телекомуникациски бренд

Компанијата ја достигна највисоката вредност на брендот во својата историја Дојче Телеком ја одбрани позицијата – највреден телекомуникациски бренд во Европа.  Компанијата исто така е прогласена за втор највреден германски бренд во светот по Mercedes-Benz. По нив следуваат BMW и Volkswagen. Amazon е прогласен за највреден бренд на глобално ниво, ... Read More »

Старбакс продава повеќе од 80 продавници во Европа

„Старбакс” ќе го реструктурира својот бизнис во Европа по неколку години слаба продажба. Компанијата со седиште во Сиетл ќе продаде 83 продавници што ги има во Франција, Холандија, Белгија и Луксембург на својот долгогодишен партнер Алсеи. „Старбакс” планира да ги затвори канцелариите во Амстердам и да го консолидира своето европско ... Read More »

Новиот Ford Ranger Raptor доаѓа во Европа

  Автомобилската компанија Ford потврди дека новиот Ranger Raptor доаѓа во Европа. Ова е најголема и најсилна верзија на најдобро продаваниот пикап на стариот континент, откако храбриот нов модел дебитираше на саемот „Gamescom“, во Келн, Германија. Вистинските европски ентузијасти за оф-роуд возење, кои се во постојана потрага по возбуда, ќе ... Read More »

Македонска компанија е лидер во Европа во промоција на дигитална писменост

Тимот на Цертиадриа кој има за цел да ја промовира потребата од дигиталните вештини постигна голем меѓународен успех. Нејзините вредности и напорен труд беа препознаени од американскиот партнер Сертипорт кој на традиционалниот Глобален Партнерски Самит што минатата недела се оддржа во Орландо, менаџментот на Сертипорт ја награди Цертиадриа со наградата ... Read More »

Магазинот AdAge ја објави листата на најуспешните жени во огласувачката индустрија во Европа за 2018 година

Оваа листа ги претставува жените кои ја обликуваат рекламната индустрија во Европа Ad Age објави својата листа Women to Watch Europe 2018, која претставува група од 20 жени номинирани заради нивниот успех и работа на унапредување на индустријата на маркетинг, огласување и медиуми. Ова е трета година како се објавува ... Read More »

Фејсбук отвора три нови центри за дигитално описменување во Европа

Фејсбук најави дека во Европа ќе отвори три нови центри за дигитално описменување на граѓаните, а овој потег наиде на незадоволство во ЕУ, поради настојување технолошките гиганти да ги намалат своите даночни обврски. Центрите ќе бидат отворени во Шпанија, Полска и Италија, а во компанијата Фејсбук најавуваат и 10 милиони ... Read More »

Вредноста на онлајн огласувањето во Европа достигна 40 милијарди евра!

Издвојувањето за онлајн огласувањето во Европа во текот на 2016 година достигнаа вкупен износ од 40 милијарди евра, со значаен придонес на земјите од централна и источна Европа,  што е најголемо досега. Спрема податоците на IAB Europe,во текот на претходната година е забележан раст на приходите од онлајн огласувањето од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365