Home » Tag Archives: забрана

Tag Archives: забрана

Бисексуалки во новата реклама за брендот чии реклами досега биле забранети 13 пати!

Од 1998 година, контроверзните реклами на овој бренд биле забранети 13 пати Австралискиот бренд на секси долна облека, Honey Birdette, е познат по своите храбри и често многу експлицитни реклами, кои во текот на годините им донесоа 13 забрани од страна на австралиската организација Ad Standards, откако ова регулаторно тело ... Read More »

Хајнекен ќе биде забранет поради црвената петокрака?

Црвената ѕвезда, заштитниот знак на пивото Хајнекен, може да стане жртва на напорите на Унгарија да расчисти со симболите поврзани со годините на комунистичко владеење Унгарскиот премиер Виктор Орбан има намера да ја забрани употребата на црвената ѕвезда, односно петокраката, па неговата партија „Фидес” подготвува закон со кој се забранува ... Read More »

Забрането рекламирање на брза храна во градскиот јавен сообраќај во Лондон

Лондон планира да ги забрани рекламите за брза храна во системот на градскиот јавен сообраќај во рамките на борбата против дебелината на децата, изјави градоначалникот Садик Кан Речиси 40 проценти од децата на возраст меѓу 10 и 11 години во Лондон се со прекумерна тежина или се дебели, според истражувањето ... Read More »

Франција сака да го укине стереотипното сексистичко рекламирање

Водечките француски маркетинг компании и радиодифузни организации започнаа национална кампања против сексистичките стереотипи во рекламите, од тие во кои играчки за камиони рекламираат момчиња, до оние во кои разголени жени продаваат правосмукалки. Тие ја потпишаа повелбата за надзор во рекламирањето, со цел укинување на сексистичките стереотипи за мажите, жените, девојчињата ... Read More »

Diageo ги повлече сите реклами од Snapchat

Еден од најголемите светски произведувачи на пијалоци, Diageo, донесе одлука да ги повлече сите свои реклами од социјалната мрежа Snapchat (Снепчет) додека не изнајде решение како своето огласување да го насочи само кон лица постари од 18 години. Регулаторното тело кое ги прегледува огласите во Велика Британија (Advertising Standards Authority ... Read More »

Oд недела влегува во сила забраната за емитување платено политичко рекламирање

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува сите медиуми дека во недела, 20 декември 2015 година, во 00:00 часот, настапува забрана за емитување платено политичко рекламирање на програмите на радиодифузерите, во печатените медиуми и во електронските медиуми (интернет портали). Забраната е пропишана во член 82 став 1 од ... Read More »

Град Скопје ќе забрани поставување на билборди и сити лајти на три скопски плоштади

На дел од скопските плоштади ќе биде забрането да се поставуваат билборди, сити лајти и ЛЦД панели. Според Предлог одлуката на Градот Скопје, забраната ќе важи за плоштадите  „Македонија“,  „Филип Втори“ и  „ВМРО“. Во образложението на Градот се посочува дека одлуката се носи за да не се оштетат површните на кои ... Read More »

ТВ каналите на “Фокс“ и “Спорт клуб“ пред исклучување од македонските оператори

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги реши дека 35 кабелски оператори ќе треба да ги исклучат некои од најгледаните странски телевизиските канали како што се: Fox, Fox movies, Fox crime, 24 kitchen, сите Sport Club канали и Golf Club, пренесува MKD.mk. Оваа одлука е донесена по извршениот вонреден програмски надзор врз ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365