Home » Tag Archives: Инстаграм

Tag Archives: Инстаграм

Инстаграм одзеде корисничко име на еден “обичен“ корисник и му го отстапи на кралското семејство

Исто како и називите на домените, добрите и лесно запамтливи кориснички имиња на Инстаграм брзо се разграбуваат. Проблемот е во тоа што компанијата почна да го крши златното правило на брза креативност, во моментот кога корисничкото име на еден “обичен” корисник беше одземено за да се отстапи на британското кралско ... Read More »

Откриена тајната на најпопуларното јајце на светот

Неколку недели откако стана најпопуларна фотографија на Инстаграм, јајцето кое ја победи Кајли Џенер и го надмина рекордот на Инстаграм, сега испрати важна порака за менталното здравје. На телевизискиот канал “Hulu”, се појави едноминутна реклама со јајцето која испраќа силна и креативна порака за менталното здравје и ја нагласува важноста ... Read More »

Инстаграм се обиде да воведе хоризонталното скролање – рекациите беа катастрофални

Популарната социјална мрежа Инстаграм ненајавено ја ажурираше својата платформа непосредно пред Нова година, воведувајќи хоризонтално скролање на апликацијата, но веднаш се откажа поради големиот бран на негативни реакции од страна на корисниците. Имено, новиот начин на скролање низ постовите требаше да биде хоризонтален, преку влечење или кликање лево и десно, ... Read More »

Знаете ли кој автор и книжевно дело се најцитирани на Инстаграм?

За жал, вклучени се само автори од областа на англиското говорно подрачје, но меѓу нив има и добро познати имиња Речиси сите корисници на социјалните мрежи, без оглед на тоа за кои се работи, барем еднаш со некоја интересна фотографија објавиле некаков стих или цитат кој во тој момент им ... Read More »

Која социјална мрежа најмногу ја користат тинејџерите?

Една неодамнешно истражување во САД покажа дека Инстаграм го престигна Снепчет по бројот на корисници, но разликата е многу мала Снепчет со години е омилена социјална мрежа меѓу тинејџерите, кои Фејсбук, каде што се нивните мајки, татковци, баби и дедовци, го заменија со оваа мрежа која постарите сеуште не ја ... Read More »

Инстаграм воведува функција против вознемирување и станува поприфатлива платформа за огласување

Инстаграм додаде функција против вознемирување, користејќи вештачка интелигенција за скенирање на фотографиите со цел да идентификува евентуално проблематични содржини. Оваа функција автоматски ги препознава елементите на вознемирување и известува за содржините. Потоа вработените во Инстаграм разгледуваат дали фотографијата ќе остане или ќе биде отстранета. Примената на функцијата постепено ќе биде ... Read More »

Назначен нов директор на Инстаграм

Само неколку дена откако творците на Инстаграм ја напуштија компанијата, нејзиниот сопственик Фејсбук за нов менеџер го постави Адам Мосери. Новиот менеџер на Инстаграм повеќе од десет години работи во Фејсбук, како еден од соработниците на Марк Закерберг. Веста ја поврдија и твроците на Инстаграм, Кевин Систром и Марк Кригер, ... Read More »

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата

Основачите на Инстаграм, Кевин Систром и Мајк Кригер, одлучија да ја напуштат компанијата. Двоецот веќе поднесе оставка на функцијата главен извршен директор и главен директор за технологија и објави изјава со која ја објаснуваат својата одлука на веб страницата на компанијата. „Мајк и јас сме благодарни за изминатите осум години ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365