Home » Tag Archives: инфлуенсери

Tag Archives: инфлуенсери

Најуспешни славни бренд амбасадори за 2017 година

Компанијата Celebrity Intelligence истражи 60.000 профили социјалните мрежи на славни личности и состави топ 20 листа врз основа на вредноста на договорите за промоција кои овие инфлуенсери ги потпишале претходната година Моделите Бела Хадид, Кендал Џенер и Џиџи Хадид се прогласени како најуспешни славни бренд амбасадори во 2017 година, според ... Read More »

Инфлуенсерите прават се` повеќе прекршоци при комуницирањето на социјалните мрежи

Минатата година се забележани дури 1824 жалби на содржината објавена, пред се` на Фејсбук, Инстаграм и Твитер Во последните четири години се поднесуваат се повеќе жалби на објавите на инфлунсерите кои на социјалните мрежи не комуницираат транспарентно во соработката со брендовите. Минатата година се забележани дури 1824 жалби на содржините ... Read More »

Колку пари се плаќа на инфлуенсерите за еден пост на Фејсбук/Твитер/Инстаграм?

Истражувачите на Rakuten Marketing и Morar Consulting разговараa со 200 британски огласувачи кои работат на проекти со инфлуенсери и заклучија дека брендовите се спремни да платат околу 12% повеќе за Facebook промоција отколку за YouTube. Неодамнешното истражување на агенциите Rakuten Marketing и Morar Consulting покажа дека некои британски брендови се спреми ... Read More »

Како да креирате успешна влијателна (influencer) маркетинг стратегија

Колумна на Коста Петров, првично објавена на Македонија Денес. Пред неколку години, познати лица, најчесто од естрадата или спортот беа неминовен дел од кампањите на светски но и на нашите познатите брендови. Иако овој тренд е се уште присутен, со растот на социјалните мрежи особено Фејсбук, Твитер и Инстаграм, повеќето од ... Read More »

Axe лансираше Instagram кампања со инфлуенсери насочена кон младите мажи

Ова е една од најголемите мистерии кај мажите: иако мажите може да се екстремно свесни за својот стил, особено за нивните обувки, коли и направи- поголемиот дел од нив не ставаат ништо на својата коса. Во согласност со истражувањето на Euromonitor ( 2014) наименувано како ‘’Истражување за личниот изглед’’, помалку ... Read More »

5 клучни PR трендови за 2017

Првите денови од новата година се идеално време за да фрлиме поглед на некои од најважните ПР трендови кои не очекуваат во претстојниот период. Ставовите подолу се на Mike C. Gray, дел од агенцијата Commonwealth Partnerships а првично се објавени на порталот PRNewsOnline. Постојат бројни лекции на кои 2016 не научи, но едно е непобитно: PR индустријата се ... Read More »

Како маркетинг активностите со инфлуенсери ги менуваат правилата

Довербата е интегрален дел од нашиот живот, но начинот на кој ја градиме довербата исто така се менува.  Ова е времето како маркетинг активностите кои вклучуваат инфлуенсери го заземаат приматот во последно време. Секој бренд или индивидуалец кој сака да изгради бренд се обидува да го испроба овој тип на маркетинг. Замислете ... Read More »

Што да направите кога славните инфлуенсери прават грешки

Како што коментарите за Олимпијадата во Рио се стишуваат, така вестите од светот на славните продолжуваат со “полна пареа“. Во понеделникот, Speedo USA најави завршување на соработката со пливачот Рајан Лохте (Ryan Lochte) . Ралф Лорен (Ralph Lauren), Синерон Кандела (Syneron Candela) и Airweave исто така ги укинаа спонзорствата со ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365