Home » Tag Archives: кафе

Tag Archives: кафе

Прво кафе во Хрватска испратено со дрон

Чуварот на светилникот на островот Бабац во Хрватска, Ивица Прскало, е првиот човек во Хрватска, на кого му е оспратено кафе со ексклузивен превоз, благодарение на брендот Franck и тимот на агенцијата Брукета&Жиниќ&Греј. Имено, кафето кое баристот на Franck свежо го подготви само за него, е испратено од островот Пашман ... Read More »

Coca Cola го превзема Costa Coffee и влегува на пазарот на кафе

Компанијата Кока Кола објави дека е постигнат конечен договор за превземање на Costa Limited, компанијата основана во 1971 година во Лондон, која се разви во една од водечките светски брендови за кафе Кока Кола ќе го превземе Costa Coffee од Whitebread PLC во трансакција вредна 5,1 милијарди долари, со што ... Read More »

Нова инвестиција на Caffe di Artisan во Македонија

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија во соработка со Magnum Consulting Limited ја објавува новата странска инвестиција Caffe di Artisan во Македонија Caffe di Artisan, компанија која ја имплементира најголемата иновација во индустријата за кафе, влезе во Македонија и го избра Куманово како најдобра дестинација ... Read More »

Нестле ги купи правата за продажба на производите на Старбакс

Швајцарскиот прехранбен гигант Нестле објави денеска дека ќе плати 7,15 милијарди американски долари за правото на продажба на производите на Старбакс надвор од кафетериите на овој американски синџир. Старбакс на Нестле му го продаде трајното право на продажбата на производите од кои годишно остварува приходи од две милијарди долари. Договорот ... Read More »

6 видови на ПР професионалци врз база на тоа какво кафе пијат

Првично оваа статија е објавена на PRDaily и е напишана од Алисон Стајнберг, комуникациски експерт во ACLU со повеќе од 12-годишно искуство. Ако сте комуникациски или маркетинг професионалец, веројатно е дека сте личност што работи со полна пареа и сака да ги надмине очекувањата……за што му е потребно многу кофеин. ... Read More »

Nescafe за инстант конекции

Тоа беше уште едно типично утро во Берлин, со стотици пешаци кои чекаат семафорот да засвети зелено за да ја преминат улицата. Тогаш тие забележаа нова кутија поставена од Nescafe на тротоарот, поканувајќи ги да притиснат едно копче… Ништо не се случуваше, се додека патниците кои се наоѓаат на другата ... Read More »

„GIFEST“ фестивал во склоп на прославата за две години Concept 37

Арт кафулето „Концепт 37“ се отвори пред две години и за кратко време успеа да се издвои и профилира како место кое дише со дух и автентичност, собиралиште на слободоумни луѓе со иновативни и прогресивни идеи кои ја препознаваат есенцијата на овој концепт-бар, кој постојано ги растегнува границите на имагинацијата. ... Read More »

“Пиј кафе и плати со поезија!” кампања на Julius Meinl во Скопје

Според статистичките податоци 85% од Македонците наутро се будат со кафе и како народ сме особено познати по тоа што сакаме долго да уживаме додека го конзумираме овој волшебен напиток. За маркетерите пак се вели дека 4-5 кафина до кај 12:00 часот се за загревање :) Новата кампања на Julius Meinl ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365