Home » Tag Archives: компании

Tag Archives: компании

Ова се најкреативните кампањи и компании во 2018 година, според извештајот WARC Creative 100

Кампањата “Palau Pledge” на агенцијата BBDO Њујорк, мрежата BBDO Worldwide, холдинг компанијата Omnicom Group, брендот Burger King и огласувачот Mars се на врвот на топ листите за годината што измина WARC ги објави резултатите од својот извештај WARC Creative 100, кој претставува независен глобален индекс на креативната извонредност во рекламирањето ... Read More »

Американските компании оваа година ќе вложат 19 милијарди долари во податоци на трети страни

Оваа година, маркетерите за прв пат ќе вложат повеќе во дигиталните податоци отколку во традиционалните извори на податоци Американските компании ги зголемуваат своите инвестиции во податоци на трети страни и покрај широко распространета загриженост во врска со приватноста на потрошувачите, се наведува во студијата спроведена од страна на IAB Data ... Read More »

Компаниите сè повеќе користат отпечатоци од прсти и скенирање на лица за идентификување на вработените

Се` повеќе светски компании, борејќи се лозинките, користат отпечатоци од прсти и други биометриски податоци за запирање на хакери, пишува CNN. “Гледаме многу брза еволуција на она што некогаш беа лозинките, подоцна паметни картички, а сега биометријата”, изјави Алекс Симонс, директор на програмскот менаџмент во одделот за идентитети на “Мајкрософт”. ... Read More »

Еуростат: Речиси секоја втора компанија во ЕУ користи барем една социјална мрежа

Број на компаниите во Европската унија кои користат социјални медиуми постојано расте, така што во 2017 година речиси секоја втора компанија користела таков облик на комуникација. Имено, во последните години, 47% од компаниите во ЕУ, од оние со најмалку десет вработени кои учествувале во истражувањето, користеле барем еден од различните ... Read More »

Неколку причини поради кои би можеле да ги загубите најдобрите поединци во Вашата агенција

Кога вашите тимски играчи го имаат својот најдобар перформанс лесно е да се претпостави дека се`е во ред. Меѓутоа, многу е важно да го одржувате фокусот на клучните вработени. Иако тие најмалку се жалат за проблемите со кои се соочуваат за разлика од останатите, можеби и ви замеруваат за бројни ... Read More »

Saatchi&Saatchi Полска лансираше револуционерен ‘Baby Browser’

“Пребарувачот за бебе” им овозможува на родителите да читаат битни информации а истовремено да им обезбедат и стимулативни содржини на своите најмили. Saatchi & Saatchi Полска во соработка со водечкиот полски сајт за родителство Rodzice.pl, ко-лансираше “Baby Browser – Пребарувачот за бебе”, додаток за Google Chrome кој им овозможува на родителите да читаат ... Read More »

8 нешта кои исклучителните шефови им ги кажуваат постојано на своите вработени

Лидерството започнува со добра комуникација, па затоа можеме да кажеме дека одличните шефови користат пофалби на дневна основа. Без разлика дали менаџирате практиканти или пак управувате со цел еден бизнис, успехот на вашите вработени зависи од вашите лидерски вештини. За среќа, решението за мотивација на вашиот тим и справувањето со ... Read More »

Ова е тоа што го мислите кога кажувате : “зафатен(а) сум”

Колку често ви се случува на прашањето ‘’Како си’’,  одговорoт  да Ви е ‘’зафатен(а) сум’’. Кога го кажувате тоа на глас и во исто време се пронајдете себе си како го проверувате својот мобилен телефон или пак лаптоп без да обрнувате комплетно внимание на било што на почеток може да ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365