Home » Tag Archives: реклами

Tag Archives: реклами

Како да си го смениш денот на подобро во новите реклами на New Moment

Замени го понеделник во петок, седни на машки муабет и разиграј си го денот. Овие пораки се во фокусот на трите нови реклами за кафето „Паскалин“ кои ги изработи маркетинг агенцијата New Moment – New Ideas Company. Во сите три видеа се појавуваат реномираните македонски актери Никола Ристановски и Амернис ... Read More »

Burger King лансираше апликација со која може да се „горат“ рекламите на конкуренцијата

Во адвертајзингот постои долга традиција на потсмевање или омаловажување на конкурентските реклами. Сега, брендот за брза храна Бургер Кинг ја одведе оваа „тактика“ во мобилната ера, со новата апликација „Burn That Ad.“ Со цел да ја промовира новата услуга на бразилската франшиза на Бургер Кинг за нарачка на храна, наречена ... Read More »

Во последните 3 месеци, Трамп потрошил 5,6 милиони долари за Фејсбук и за Гугл реклами

Само во последните три месеци се потрошени 5,6 милиони долари, според истражувањето спроведено од страна Bully Pulpit Interactive. Иако до следните претседателски избори во САД има една и пол година, потенцијални кандидати се` повеќе се вклучуваат во трката. Некои привлекуваат внимание со своите идеи и ветуваат големи работи, други едноставно ... Read More »

По повод Меѓународниот ден на жената Budweiser ги редизајнираше своите реклами од 50-тите со малку поинакви пораки

По повод Меѓународниот ден на жената Budweiser повторно испечати три реклами од 1950-тите години во кои жените се прикажани како послушни домаќинки. Меѓутоа, покрај оригиналните реклами, брендот направи и нова верзија на истите реклами кои носат сосема поинаква порака. Грижлива мајка и жена која се грижи за домот и бесусловно ... Read More »

Жените во центарот на вниманието во рекламите за време на доделувањето на Оскарите

Nike, IBM, Ford, па дури и AB InBev оваа година се претставија со реклами во кои жените ја имаат главната улога Ѕвездата во рекламните блокови за време на овогодинешниот Оскар, несомнено беше кампањата “Dream Crazier” од Најк, со Серена Вилијамс во улога на наратор во рекламата, во која се прикажани ... Read More »

YouTube ќе престане да прикажува реклами со видеата кои промовираат содржина против вакцинација

Светската здравствена организација неодамна го наведе “одбивањето на вакцинација”, како една од најголемите закани за глобалното здравје во 2019 година YouTube ќе ги демонетизира содржините кои промовираат пораки против вакцинација. Имено, компанијата одлучи да не се прикажуваат реклами со таквите контроверзни содржини, по растечкиот притисок од јавноста да се справи ... Read More »

Дел од огласувачите ги повлекоа своите реклами од YouTube по обвиненијата за педофилија

Откако е откриено дека педофилите оставаат ужасни коментари, комуницираат и да се договорат во коментарите под видеата со деца, дел од огласувачите ги повлекоа рекламите од YouTube Пред две години, дел од големите огласувачи почнаа да го бојкотираат огласувањето на YouTube, бидејќи нивните реклами се појавувале покрај проблематична содржина, како ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365