Home » Tag Archives: фестивал

Tag Archives: фестивал

Душан Дракалски и Василије Ќорлука дел од жири комисијата на фестивалот Golden Drum

Дваесет и четвртиот фестивал Golden Drum по втор пат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври. Посетителите на фестивалот ќе имаат прилика да слушнат повеќе од 30 инспиративни професионалци од различни сфери на креативноста и да погледнат предлози од 38 различни земји, кои ќе се натпреваруваат за ... Read More »

GOLDEN DRUM 2017: Повеќе од 1000 креативни кампањи во трка за престижните награди на фестивалот

На 24 Меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum кој ќе се одржи од 18 до 20 октомври во 2017 година во Grand Hotel Union во центарот на Љубљана, Словенија, пристигнаа голем број на креативни кампањи Без оглед на економската и социо-политичката ситуација во 38 земји учесници на натпреварувањето, повеќе од ... Read More »

Golden Drum ги објави членовите на жирито Best Piece!

Десет меѓународно признати експерти од областа на креативната индустрија се придружија на 24 издание на Golden Drum Best Piece жири, со кое ќе претседава Bruno Bertelli, глобален креативен директор на Publicis Worldwide. Меѓу нив и двајца македонци, Василије Ќорлука од Publicis One Македонија и Душан Дракалски од Demner, Merlicek& Bergmann. Покрај нив, ... Read More »

Започнаа подготовките за јубилејното десетто издание на Weekend Media Фестивал во Ровињ

Започнаа подготовките за јубилејното десетто издание на Weekend Media Фестивалот. Најголемиот комуникациски фестивал во југоисточна Европа оваа година ќе се одржи од 21 до 24 септември во просториите на старата фабрика за тутун во Ровињ, под генерално покровителство на Adris група. Weekend до сега го посетиле речиси 45.000 учесници: 1.000 ... Read More »

Овогодинешниот Golden Drum ќе се одржи во Љубљана

‘Златниот барабан’ се сели. После 22 години, фестивалот ја менува својата локација од Порторож во центарот на Словенија – преубавата Љубљана. 23-то издание на Интернационалниот фестивал на креативноста Golden Drum ќе се одржи од 18 до 21 октомври во Љубљанскиот замок. Новиот град-домаќин на фестивалот, Љубљана, е оригинална локација на ... Read More »

Mercedes-Benz прогласен за Огласувач на годината

(СВЕТ) –  Eurobest – европскиот фестивал на креативноста го прогласи Mercedes-Benz за овогодишен Огласувач на годината. Louise Benson, директорката на Eurobest фестивалот по повод ова доделено признание искоментира дека Mercedes-Benz е бренд кој е “очигледно неверојатно предан кон креативноста преку целата своја комуникација“. Огласувач на годината е признание кое фестивалот еднаш годишно ... Read More »

Денеска почнува Голден Драм 2015. Десет проекти од Македонија меѓу пријавените 1208

Денеска во Порторож, Словенија започнува 22-то издание на меѓународниот адвертајзинг фестивал Голден Драм. За престижните награди на еден од фестивалите со најдолга традиција на нашите простори, пристигнале  1208 пријави од 25 земји на Нова Европа. Од Македонија оваа година во конкуренција за една од наградите пристигнаа дури 10 пријави од 5 агенции. ... Read More »

Viber, Google, IBM и iSOCIA гости на фестивалот #KAKTUS2015 во Белград

На 29 октомври во Белград, Marketing mreza го организира првиот национален Фестивал на интегрирани комуникации – КАКТУС 2015. Фестивалот под слоганот „ Идеите кои опстануваат“, ќе понуди богата и интересна програма од различни области на интегрирани комуникации, како и преглед на најновите светски трендови. Дневниот конференциски дел на фестивалот се ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365