Home » Tag Archives: фејсбук

Tag Archives: фејсбук

Фејсбук ќе ве извести кој ги искористил вашите податоци за реклама

Новата алатка на оваа социјална мрежа ќе му овозможи на секој корисник независно од огласувачите, да го види името на компанијата која ги испратила неговите податоци до огласувачите за целите на персонализиран маркетинг. Фејсбук воведува дополнителни чекори со кои планира да ги спречи компаниите од безобзирно користење на корисничките податоци ... Read More »

Фејсбук забрани фотографии од статуи поради голотија

Музејот на историја и уметност во Женева соопшти дека Фејсбук забранил фотографии на делумно разголени статуи на Венера и акт на маж на колена кои тие имале намера да ги објават на својата страница. Музејот впрочем и на својата Твитер страница објави дека изложбата „Цезар и Рона” ќе биде отворена в ... Read More »

Фејсбук ги заострува правилата за политичко огласување во ЕУ

Компанијата Фејсбук објави дека ги заострува правилата за политичко рекламирање во ЕУ во пресрет на изборите за Европскиот парламент закажани за мај, во последните напори да се справи со лажните вести и зголемување на транспарентноста на нивните платформи Почнувајќи од крајот на март, купувачите на политички реклами ќе мора да ... Read More »

Фејсбук сака да ги привлече тинејџерите со нов проект

“LOL” во моментов е во фаза на бета тестирање, па сеуште не е јасно дали ќе биде само додаток на основната апликација на Фејсбук или ќе прерасне во посебна апликација Фејсбук со години има проблем што не може да го реши – корисниците на оваа социјална мрежа се сè постари, ... Read More »

Повеќето корисници на Фејсбук не знаат дека платформата ги следи и користи податоците за нивните интереси

Pew Research Center откри дека една третина од корисниците на оваа социјална мрежа се недоволно информирани за она што се случува со нивните податоци и како тие се користат Иако Фејсбук неодамна во неколку наврати се најде во фокусот на вниманието на медиумите, поради начинот на кој ги користи достапните ... Read More »

Откриена категоријата на корисници одговорна за ширење лажни вести на Фејсбук

Особено изненадувачки е тоа што повозрасните корисници споделуваат лажни вести, без оглед на нивните политички и верски убедувања. Проблемот со лажните вести кој се шири со неверојатна брзина на социјалните мрежи, минатата година го достигна својот врв. Без оглед на тоа колку медиумите, социјалните мрежи и корисниците се обидуваат да ... Read More »

Фејсбук ќе инвестира 300 милиони долари во новинарството

Управата на социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во различни проекти од областа на новинарството, за подобрување на информирањето на локално ниво, кое е особено погодено од дигиталната револуција  “Ќе продолжиме да се бориме против лажните вести (fake news), дезинформациите и информациите ... Read More »

Инстаграм се обиде да воведе хоризонталното скролање – рекациите беа катастрофални

Популарната социјална мрежа Инстаграм ненајавено ја ажурираше својата платформа непосредно пред Нова година, воведувајќи хоризонтално скролање на апликацијата, но веднаш се откажа поради големиот бран на негативни реакции од страна на корисниците. Имено, новиот начин на скролање низ постовите требаше да биде хоризонтален, преку влечење или кликање лево и десно, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365