Home » Tag Archives: apple

Tag Archives: apple

Нова романтична празнична реклама на Apple со магична танцова кореографија

Парот во рекламата се всушност сопружници и во вистинскиот живот, што додава хемија која може да се почувствува Верувате ли во љубов на прв поглед? Ова е темата во спотот „Sway“, овогодишната празнична рекламата на компанијата Apple. Во рекламата гледаме една жена која оди по снежна улица и кратко застанува ... Read More »

Колку е тешко да се нацрта лого на познат бренд според меморија?

Логоата на брендовите се најпознатите слики на нашето време. Но, испаѓа дека се навистина тешки за цртање доколку не се гледа во нив, како што покажа едно забавно истражување со наслов “Branded in Memory” на Signs.com. Некои од логоата се полесни за паметење и цртање од другите, што повторно го ... Read More »

Како да се направи добар „лош адвертајзинг“?

Колумнава е напишана во The Drum од Brian Millar. Беше прилично споделувана периодов. Ја пренесуваме само за да ги доближиме дел од размилслите кои се трендинг во индустријата….Со многу од работите не се согласуваме или ги спориме…а неколку поенти навистина стануваат фактии. Coca-Cola предничи во тоа. Apple бријлираше во тоа ... Read More »

Како би изгледал светот без апликации според Apple

Брендот на духовит начин се осврнува на нашата зависност од секојдневните апликации Се сеќавате ли на животот пред апликациите? Секако, можеше да се живее и така. Но, тоа беше и време кога имавме хартиени мапи, ги знаевме броевите на телефоните напамет, и го препознававме потенцијалот  за забава кај соседите. Но, ... Read More »

Apple уште една година по ред на врвот на листата на Forbes на највредни брендови

Apple продолжува со доминацијата на листа на Forbes на највредни светски брендови откако веќе седма година по ред се смести на врвот, со вредност од 170 милијарди долари, што е зголемување од 10% од својата вкупна вредност во 2016 година. Цврсто сместен на првото место, Apple е далеку пред своите ... Read More »

Apple објави серија на симпатични Split-Screen реклами за iPhone

Apple сака да знаете колку е лесно да се напушти досадниот, безбоен свет на Android уредите и лесно да се премине во енергичниот свет на iOS. Во низа на нови видеа од 15 секунди, компанијата користи едноставна графичка рамка со поделена позадина (split-screen) каде што левата половина е сива, а десната ... Read More »

Новата реклама на Apple – portrait mode опцијата трансформира една берберница во Њу Орлеанс

Apple се обидува да се приближи до Инстаграм генерацијата, па во новата реклама одлучија уште еднаш да ја покажат моќта на „Portrait Mode“ опцијата на најновиот iPhone телефон. Во рекламата се појавува слоганот на Apple „practically magic“ а дејството се одвива во мирна берберница во центарот на Њу Орлеанс , ... Read More »

ДУНА го отвори освежениот Аpple продажен салон во скопскиот ГТЦ

“Во една ваква атмосфера, нашата идеја е на заинтересираните клиенти и посетители да им овозможиме целосно уживање додека пазаруваат кај нас”, вели Филип Малинов, Apple менаџер во ДУНА. Како официјални дистрибутери на Аpple, ДУНА ги отвори вратите и го претстави комплетно освежениот – и визуелно и концептуално – продажен салон ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365