Home » Tag Archives: google

Tag Archives: google

Социјалната мрежа Google+ престана да постои

Социјалната мрежа Google+, која беше формирана во јуни 2011 година, од 2 април престана да постои Google+ беше лансиран како конкуренција за Фејсбук и Твитер и беше четврти обид од Google да создаде социјална мрежа, но платформата не успеа да ги придобие корисниците. На почетокот, мрежата беше наменета за одредени ... Read More »

„Дуополот“ на Google и Facebook ќе надмине 60% од вкупните приходи во онлајн адвертајзингот оваа година

Меѓународниот сервис за маркетинг истражувања WARC објави дека од вкупните 590.4 милијарди долари потрошени на адвертајзинг во минатата година, дури 144.6 милијарди долари (24.5%) отишле кај Google и Facebook. Нивниот удел во „колачот“ пораснал во споредба со 2017 година кога изнесувал 20.3%, односно е двојно поголем од 2014 година кога ... Read More »

Google подобро ги плаќа жените од мажите за иста работа

Навикнати сме да слушаме дека жените се помалку платени од мажите за истата работа. Затоа веста која стигна од Google е повеќе од интересна, бидејќи по сопствено истражување откриле дека мажите, софтверски инженери на 4-то ниво, имаат просечно помала плата од жените на истата позиција. Со цел да се надмине ... Read More »

Alphabet ги објави резултатите од последниот квартал: Високи трошоци и ниски цени за огласување

Alphabet, матичната компанија на Google, во претходниот квартал оствари приходи од 39,3 милијарди долари, 22% повеќе од претходната година, а иако се зголеми и добивката, цената на нејзините акции значително падна Според извештајот на компанијата објавен во понеделникот, нето-добивката на овај технолошки гигант во четвртиот квартал од минатата година изнесувал ... Read More »

Апликација која ве спарува со вашиот двојник од светот на уметноста

На крајот од секоја година се осврнуваме врз оние работи кои ја одбележаа и оставија значајна трага. Кога се во прашање дигиталните и интегрирани кампањи, своја трага секако остави апликацијата на Google преку која може да го најдете својот двојник во светот на уметноста – прикачувате селфи и потоа апликацијата ... Read More »

Google се фокусира на добрите работи во 2018 година во своето традиционално “Year in Search” видео

Светот можеби се соочува со голем број на проблеми, но Google одлучи да се фокусира на добрите работи кои се случија во 2018 година во своето традиционално „Year in Search“ видео. Видеото е засновано врз фактот дека во 2018 година, луѓето најмногу пребарувале фрази кои го вклучуваат зборот „добро“ (“good”) ... Read More »

Колумна на Наташа Божиновска Миркова: Правилата на Google алгоритмот

Автор: Наташа Божиновска Миркова, директор на Represent Communications Скопје Кога се навраќам назад на моите почетоци во светот на дигиталниот маркетинг на почетокот на 2005-тата година, се присетувам како вчера да беше, колку сите теми врзани за тоа како индексира алгоритмот на Google ми беа како непознат јазик со уште ... Read More »

Дали YouTube ќе го надмине Facebook во број на посети?

Според новото истражување на SimilarWeb, популарноста на Facebook паѓа. Во САД, на пример, месечните посети на Facebook паднаа од 8,5 милијарди на 4,7 милијарди. Овој пад може да се должи на неодамнешните скандали со злоупотреба на личните податоци на корисниците или пак едноставно луѓето поминуваат помалку време на Facebook поради ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365