Home » Digital (page 2)

Digital

Некстсенс со своите иновации за дигитална трансформација партнер на Western Balkans Digital Summit 2019

На 4 и 5 април 2019 во Белград се одржува вториот Дигитален Самит на земјите од Западен Балкан (Western Balkans Digital Summit 2019) под покровителство на Европската Унија. На настанот учествуваат високи владини преставници, членови на бизнис заедницата и реномирани експерти од областа на дигиталната агенда од регионот и од ... Read More »

Социјалната мрежа Google+ престана да постои

Социјалната мрежа Google+, која беше формирана во јуни 2011 година, од 2 април престана да постои Google+ беше лансиран како конкуренција за Фејсбук и Твитер и беше четврти обид од Google да создаде социјална мрежа, но платформата не успеа да ги придобие корисниците. На почетокот, мрежата беше наменета за одредени ... Read More »

На YouTube отпаѓа дури 37% од мобилниот сообраќај

Компанијата “Сандвин” го претстави истражувањето кое се занимава со односот на мобилните апликации и мрежниот сообраќај остварен преку мобилните уреди. YouTube е одговорен за поголемиот дел од регистрираниот сообраќај, со учество од 37% во вкупниот регистриран сообраќај. На далечното второ место се наоѓа Facebook со учество од 8,4%, додека на ... Read More »

Фејсбук ги заострува правилата за политичко рекламирање

Фејсбук соопшти дека ги заострува барањата за политичко рекламирање во пресрет на изборите во Европската Унија Овај гигант на социјални медиуми во соопштение наведе дека уште повеќе ги заострува правилата со цел да се спречи странско мешање и да се зголеми транспарентноста пред гласањето за Европскиот парламент во мај. Компанијата ... Read More »

Фејсбук ги забрани белиот национализам и сепаратизам

Во една од новите мерки кои ќе бидат воведени, Фејсбук ќе ги пренасочи поединците кои бараат расистичка содржина и фрази во групата Life After Hate Фејсбук ја промени политиката за содржини после терористичкиот напад извршен од страна на еден од членовите на екстремната десница во Крајстчерч, Нов Зеланд, а во ... Read More »

Кампањата „Boranka“ и агенцијата Imago Ogilvy ја освоија наградата Mixx Best in Show на Денови на комуникациите

На Денови на комуникациите во Ровињ, Хрватска, беа прогласени победниците на натпреварувањето Mixx Hrvatska, организирано според меѓународна лиценца на IAB, кое има за цел да ги награди најдобрите дигитални кампањи. Главната награда Best in Show ја доби кампањата „Boranka – zazelenimo požarišta Dalmacije“ на агенцијата Imago Ogilvy. Покрај главната награда ... Read More »

Фејсбук избриша 2,632 страници и профили од Македонија, Косово, Русија и Иран поради „координирано неавтентично однесување“

Технолошкиот гигант Фејсбук денес објави дека избришал 2,632 страници, групи и профили на социјалните мрежи Facebook и Instagram поради „координирано неавтентично однесување“. Операциите на овие страници и профили потекнувале од Иран, Русија, Македонија, Косово и други држави. Сепак, не биле откриени некакви врски помеѓу активностите од различните држави, но користеле ... Read More »

ЕУ го казни Гугл со 1.5 милијарди евра поради “нелегални договори“ за онлајн огласување

Ова е третата најголема казна што ја наметнаа регулаторите на ЕУ на интернет гигантот во текот на изминатите две години Гугл е казнет со 1,5 милијарди евра од страна на регулаторните органи на ЕУ за кршење на прописите од областа на онлајн огласувањето. Паричната казна се однесува на услугата AdSense, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365