Home » Digital (page 48)

Digital

„Тиквеш“ го отвори првиот дигитален музеј во Македонија

Во функција на одбележување на 130 – годишната традиција во производство на вино, ВВ „Тиквеш“ го стартуваше првиот дигитален музеј посветен на уметноста на создавањето врвно вино во Македонија. Дигиталниот музеј на „Тиквеш“ го сочинуваат фотографии и информации кои сведочат за големиот број значајни настани, луѓе, предмети и опрема за ... Read More »

“Стоби Флипс” – пример за успешно развиена Фејсбук фан страна

Доколку редовно го користите Facebook, сигурно во изминативе неколку месеци сте забележале некои од необичните фотографии направени од фановите на Стоби Флипс кои беа објавени на нивната официјална Facebook страница. Како еден од ретките брендови кај нас кои можат да си дозволат поголемиот дел од содржината да биде креирана од ... Read More »

Гугл Хром започна да ги блокира флеш рекламите

Почнувајќи од синоќа, 1 септември, интернет прелистувачот Google Chrome ќе ги блокира Adobe Flash рекламите, фаворизирајќи ги HTML5 рекламите. Повеќе од 90% од rich media рекламите (реклами кои се анимирани, или кои се менуваат кога маус-поинтерот ќе се најде на нив) на десктоп користат Flash (според Sizmek), што значи дека ... Read More »

Гугл не доби само ново лого, туку целосно нов изглед за мобилната доба

Брендингот на Google доби преуредување. Гугл – технолошки лидер во изминативе 17 години, вчера го претстави своето ново лого со двеминутно видео прикажувајќи го развојот на начините како корисниците ги употребуваат многуте дигитални услуги на Google, од пребарување до навигација. “Зошто го правиме ова? Во едно минато време, Google беше ... Read More »

SoMo Борец: Дигитални трендови во Македонија во 2016 година

SoMo Борец, наградата која се доделува на Викенд Медиа Фестивалот во Ровињ, а која ја организират агенциите 404 и Јасно и гласно, како и членот на жирито Дарко Булдиоски, основач на агенцијата New Media, откриваат кои дигитални трендови според нивните проценки не очекуваат на македонскиот пазар во идната година. 1.Фокус ... Read More »

10 совети за креирање на совршени хаштази за ТВ серија

Имајќи во предвид дека многу луѓе ги гледаат своите омилени телевизиски серии со смартфон во рака, директорите на ТВ мрежите се целосно свесни за моќта на совршениот хаштаг. Додека самиот наслвон на серијата, или името на некој лик, се секогаш релеванти #хаштази, некои од најуспешните одат чекор понатаму: комбинација од познатото ... Read More »

Твитер претстави нов систем за подобра анализа и таргетирање наменет за брендовите

Изминатиот Петок, Твитер претстави неколку подобрувања на корисничкиот панел наменет за брендовите и  нов систем под називот “Personas“, кој им овозможува на брендовите да прават подетална сегментација на своите целни групи наредниот пат кога ќе ја користат оваа социјална мрежа за огласување. Како што објавија на својот блог, Твитер заедно ... Read More »

Ipsos Puls започна со мерење на посетеноста на интернет медиумите во првиот хрватски Big Data систем

После две години развој, Ipsos Puls на 1 јуни и официјално во Хрватска започна со DotMetrics – проект за мерење на посетеноста на интернет медиумите (Internet audience measurement), заснован на аналитички систем развиен од страна на стратешкиот партнер FistNet. Big Data во права смисла на зборот. DotMetrics ги собира податоците ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365