Home » Digital (page 5)

Digital

Фејсбук ќе лансира интернет сaтелити

Иницијативата на Фејсбук: Internet.org, има мисија да го поврзе целиот свет на интернет, со фокус на најзафрлените населени места, земјите во развој и места на кои земјините врски не се исплатливи! Во овaa цел веќе се обидoa да развиjaт беспилотни соларни летала Aquila кои со месеци би можеле да кружат на ... Read More »

Еве кои се 100-те најпребарувани клучни зборови на Google во изминатата година

Клучните зборови се кралевите и кралиците во шаховската игра наречена SEO. Како ќе „распоредите“ или „нападнете“ одредени клучни зборови може да биде одлучно за тоа дали луѓето ќе го најдат вашиот бизнис на Google, или не. Осмислувањето на добра стратегија за клучни зборови бара многу истражување, но добар старт е ... Read More »

И Airbnb на удар на Европската Унија

Европската комисија ја обвини Airbnb, онлајн платформата за резервација на туристичко сместување, поради повреда на правото на ЕУ. Поточно, Европската комисија смета дека Airbnb ги крши правилата на ЕУ во поглед на истакнувањето на цената за сместување на нивните веб-сајтови, односно дека не се издвојува јасно цената за сместување во ... Read More »

Се` што треба да знаете за емотиконите

Вчера беше Светскиот ден на емотиконите. Овај неофицијалн празник во чест на глобалниот феномен благодарение на кој полесно ги изразуваме своите чувства во ладната средина на интернет, го осмисли основачот на Емоџипедија, Џереми Бурџ во 2014 година. Еве некои интересни информации кои се однесуваат на емотиконите. Емотиконите се долго со ... Read More »

Големите технолошки компании сè уште не се целосно усогласени со Општата регулатива за заштита на податоците (GDPR)

Големите технолошки компании како што се Гугл, Фејсбук и Амазон и понатаму користат многу нејасни термини и не обезбедуваат доволно информации за тоа како може целосно јасно да се разбере што точно прифаќаат корисниците Во пресрет на влегувањето во сила на Општата регулатива за заштита на податоците, малите и големите ... Read More »

Фејсбук тестира реклами со зголемена реалност

News Feed на Фејсбук е место каде што корисниците наоѓаат се` што се случува на социјалната мрежа. Ова е исто така место каде што можете да видите голем број на различни реклами, на кои сега треба да додадете уште еден вид. Фејсбук објави дека почнува со тестирање на рекламите со ... Read More »

Фејсбук се соочува со казна од половина милион фунти поради скандалот со Кембриџ Аналитика

Фејсбук се соочува со првата парична казна заради тоа што не спречиле фирмата Кембриџ Аналитика да дојде до информации од профилите на корисниците на оваа социјална мрежа Британското регулаторно тело кое го истражуваше скандалот соопшти дека има намера да го казни Фејсбук со 500.000 фунти (663.000 долари) поради лошата заштита ... Read More »

Кој политичар има најмногу следбеници на Твитер?

Во Европа, на Твитер најдобро стои британската премиерка Тереза ​​Меј со пет милиони следбеници, па следи францускиот претседател Емануел Макрон со три милиони следбеници Американскиот претседател Доналд Трамп е државник со најмногу следбеници на Твитер, пред папата Франсис и индискиот премиер Нарендра Моди, според годишното истражување на “Twiplomacija” на консултантска ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365