Home » Extra 5

Extra 5

Со заштита на правата од интелектуална сопственост го унапредуваме креативниот потенцијал во државата

Се одржа првата седница на Координативното тело за интелектуална сопственост, формирано според препораките од релевантните европски и меѓународни тела и институции. Започнуваат активностите за борба против пиратеријата и фалсификувањето. Согласно Акцискиот план, започнува реализацијата на координирани акции низ градовите во Република Северна Македонија, со цел ефикасна заштита на правата на ... Read More »

Промовирани дигитални алатки за туриститички водичи и за Национален парк Маврово

Швајцарската Програма за зголемување на пазарната вработливост, по повод Светскиот ден на туристичките водичи, промовираше веб платформа за резервација на туристички водичи и мобилна апликација за Националниот парк „Маврово“. Со овие алатки, туристите и граѓаните во Македонија ќе може полесно да се информираат и да резервираат најразлични услуги. Исто така, ... Read More »

Ford Focus – избран за автомобил на годината и во Македонија

Комплетно новиот Ford Focus е прогласен за Автомобил на годината за 2019 во Македонија, откако оваа титула претходно ја понесе во Словенија и во Хрватска. Исто така, Focus е еден од седумте автомобили на кратката листа за наградата Европски автомобил на годината, која ќе биде најавена во март. Стручно жири, ... Read More »

“Светот на Биби“ претставен на Kidscreen summit, најголем настан од индустријата за детска забава во Мајами

„Нетфликс“, „Дримворкс“, „Картун нетворк“ се запознаа со Биби Проектот „Светот на Биби“ беше промовиран на „Кидскрин самит“, најголемиот настан посветен на детската забавна индустрија во САД, а се одржа во Мајами, Флорида. Настанот од светски калибар, кој на едно место ги собира сите големи брендови посветени на детската забавна индустрија, ... Read More »

Македонија повторно се најде на “30 под 30” листата на Форбс за 2019 година

На 12 февруари, со отворање на Лондонската Берза магазинот Форбс ја објави листата “30 под 30” за 2019 година за Европа. Оваа година листата вклучува претставници од 34 европски земји во 10 категории, а на листата се најдоа и Аријана Коскарова и Бојан Коскаров од Македонија, во категорија “социјални претприемачи” ... Read More »

Македонија2025 објавува повик за стипендирање на десет талентирани студенти

Меѓународната невладина организација Македонија2025 го отвори повикот за прием на апликации во склоп на Фондот за поддршка на талентирани студенти за тековната 2019 година. По успешноста на минатогодишниот пилот-проект, Фондот обезбеди средства да помогне на талентирани млади од Македонија во периодот од 2019-2022, во износ од 60 илјади денари по ... Read More »

Париз бара 12,5 милиони евра од Airbnb поради нелегални огласи

Градот Париз го тужи Airbnb заради објавување на 1.000 нелегални огласи за изнајмување на сместување, што оваа американска компанија може да ја чини 12,5 милиони, изјави во неделата градоначалникот на Париз, Ан Идалго. Според францускиот закон, сопствениците на куќи во Париз може да ги изнајмуваат нивните имоти на платформите за ... Read More »

“Светот на Биби“ и „Линкс анимејшн студиос“ склучија договор за соработка

Најголемото 2Д-студио за анимации во регионот – „Линкс анимејшн студиос“ стана партнер на „Еф-Три“ во меѓународната промоција на проектот „Светот на Биби“. Приказната за Биби и Боби ќе добие можност да ги напушти границите на нашата земја и да биде презентирана на саеми наменети за производи со детска видео содржина. Еден ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365