Home » FMCG (page 3)

FMCG

General Mills го купува Blue Buffalo за 8 милијарди долари

General Mills, производителот на сладоледите Häagen-Dazs и на житарките Cheerios, постигна договор за купување на производителот на храна за домашни миленици Blue Buffalo, во вредност од 8 милијарди долари. Одлуката за преземање на производителот на храна за домашни миленици, која е е богата со антиоксиданси, се вклопува во актуелниот тренд ... Read More »

Лидл ќе соработува со компании за 3D визуелизации

Германскиот малопродажен ланец Лидл, потпиша четиригодишен договор со британска компанија специјализирана за 3D визуелизации и за зголемена реалност. Во својот план за експанзија, тимот за развој на Лидл во Велика Британија планира блиска соработка со студиото за анимации „Virtual resolution”, кое ќе му помогне на тимот на Лидл да развие ... Read More »

Босанско-херцеговскиот бренд Violeta со своите производи суверено го освојува пазарот во регионот

Водечкиот босанско-херцеговски бренд во производство на хигиенски производи доби потврда за квалитетот на своите производи и од страна на самите потрошувачи, што претставува најголемо признание кое една компанија може да го добие за квалитетот кој го нуди. Во изборот за „Производ на годината“, кој веќе шеста година по ред го ... Read More »

Кампања на најголемата тутунска компанија против пушењето !?

Филип Морис објави рекламен оглас во кој тврди дека нивната новогодишна одлука е да им помогнат на луѓето да престанат да пушат цигари Најголемата светска тутунска компанија Филип Морис, започна кампања во Велика Британија, во која тврдат дека нивна новгодишна одлука е да им помогнат на луѓето да се откажат ... Read More »

Истражување: Кои се ТОП 3 ланци на маркети според потрошувачите во Македонија?

Во Септември 2017 година агенцијата Инсајдер ИД, спроведе истражување на тема “Анализа на влијание на промотивни активности, карактеристики на производ, фактори при избор и рангирање на маркетите во Македонија”. Во првиот од вкупно шест дела од истражувањето, потрошувачите наведуваат во кои 3 маркети најчесто пазарат, а со тоа според нивните ... Read More »

Пивара од Словенија лансираше пива „Тито“ и „Јованка“

Малата пивара од Ново Место во Словенија „Комунајзер“, на пазарот лансираше мала серија на светло пиво „Тито“ и горко пченично пиво „Јованка“, што во Словенија отвори полемика дали треба некогашниот југословенски претседател да се „слави“ и од каков карактер било неговото владеење. Имено, оваа пивара на Фејсбук профилот објави фотографија ... Read More »

AB InBev – најголемиот светски производител на пиво гледа можности во сегментот –безалкохолни пива

Продажба на безалкохолно пиво

Најголемиот светски производител на пиво AB InBev размислува за проширување на својата продажба во сегментот на безалкохолни пива во текот на следните години.   Неодамнешниот успех на пивото Jupiler 0,0 во Белгија ја поттикна групацијата за преземање на оваа стратегија- извести минатиот петок агенцијата Belga. Во првите 5 месеци од 2017 година, ... Read More »

„Јафа“ ја купи „Банини“ по почетната цена од 15 милиони евра

Компанијата „Јафа” од Црвенка вчера ја купи „Банини” по почетна цена од 15 милиони евра (1,86 милијарди динари), потврди Драгана Галиќ, стечајна управничка на „Банини”. Документација за учество на лицитацијата за купување на кондиторската фабрика „Банини” од Кикинда, која беше во стечај, зедоа четири српски компании – месната индустрија „Матијевиќ” ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365